En Sıcak Konular

Üsküdar'da ağaç katliamı

21 Kasım 2013 09:56 tsi
Üsküdar Altunizade'de yeni yapılan iş merkezi için hazine arazisinde hafriyat yolu yapıldı, çok sayıda rguvan, ahlat ve meyve ağacı kesildi

İstanbul'un Üsküdar ilçesi Altunizade Mahallesi'ndeki İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait erguvan, ahlat ve meyve ağaçlarıyla dolu yeşil alanda ağaç katliamı yapıldı.

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre yeni yapılacak bir iş merkezi için hafriyat yolu yapılırken ağaçlar kesildi. İnşaatın önünde yol bulunmasına rağmen, arka kısımdaki ağaçları kesen işçilere mahalleli tepki gösterdi. İşçiler, belediyeden izin aldıklarını ve ağaçların başka yere taşındığını söyledi. İl Özel İdaresi'ne yapılan şikâyet üzerine ağaçların izinsiz söküldüğü, bir kısmının ise kırıldığı belirlendi. İl Özel İdaresi yetkilileri, ağaçlara zarar verenler hakkında takibat yapacaklarını ifade etti.

İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait arazide hafriyat çalışmaları geçtiğimiz pazar günü başladı. Ağaçların söküldüğünü fark eden mahalleli, iş makinelerine engel olmak istedi. Bunun üzerine yetkililer, ağaçların başka yere nakledileceğini söyledi. Ancak ağaçların kökünden kesildiği görüldü. Tepki üzerine bir süre ara verilen çalışmalara geçtiğimiz gün yeniden başlandı. İnşaat hafriyatının çıkacağı yol üzerinde bulunan ağaçları teker teker söken işçilere mahalle sakinleri bir kez daha tepki gösterdi. Bunun üzerine makineler, inşaat alanı içine çekildi. Katliamla ilgili imza kampanyası başlatan vatandaşlar, Özel İdare'yi ve Üsküdar Belediyesi'ni şikâyet yağmuruna tuttu.

Şantiye yetkilileri, söz konusu bölgede daha önce yol olduğunu ve bu park olarak kullanılan bölgede kaldığı için alternatif bir yol açtıklarını savundu. Ağaçların başka bir alana dikildiğini söyleyen yetkililer, çalışmalar bittikten sonra ağaçların tekrar naklinin yapılacağını ifade etti.

Üsküdar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri ise Aydın Demir Parkı'nın kendi sorumluluk alanlarında olduğunu ancak söz konusu parsel için İl Özel İdaresi'nden izin alınması gerektiğini söyledi. Ağaçların söküldüğü alana gelerek incelemelerde bulunan İstanbul İl Özel İdaresi yetkilileri, mahalle halkından şikâyet gelmesi üzerine inceleme yaptıklarını ve kendilerine herhangi bir izin talebinde bulunulmadığını kaydetti. Yetkililer, Hazine'ye ait araziden izinsiz bir şekilde ağaçların kesildiğini ifade ederek konuyla ilgili çalışma başlatılacağını belirtti.

Bu haber 568 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,075 µs