En Sıcak Konular

BDP'den Barzani'ye ağır eleştirler

21 Kasım 2013 09:46 tsi
BDP'den Barzani'ye ağır eleştirler İmralı heyetinde yer alan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Diyarbakır’a çıkarma yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi, “Kürt halkını kırdırma politikası gütmekle” suçladı.

İmralı-Kandil görüşmesini bir grup gazeteciye değerlendiren Buldan, Öcalan’la 9 Kasım’da yaptıkları görüşmede, Kandil’e ulaştırılmak üzere bir mektup yazdığını aktardığını, ancak mektubun hala ulaşmadığını söyledi. Buldan, Öcalan’ın başmüzakereci olarak kabul görmesinin istendiğini söyledi. Buldan, “Kandil, hükümetin adım atmadığı, sayın Öcalan’ın artık başmüzakereci olarak kabul edilmesi, derinlikli müzakere sürecinin başlaması gerektiği vurgusunu yaptı.

Milliyet'te yer alan habere göre; Buldan, Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinden bir gün önce Kandil’e gitmek üzere Habur Sınır Kapısı’ndan geçen HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder’e zorluk çıkarıldığını da aktararak bunu Barzani’nin, “Rojava devrimi”ne karşı tahammülsüz yaklaşımına bağladı. Buldan, Barzani’nin aynı zamanda Kürtleri birbirine kırdırma politikası güttüğünü söyleyerek, “Bu engelleme ile birlikte aslında Kürt hareketine karşı tahammülsüzlüğünü de ortaya koyuyor.  Barzani’nin bundan sonraki tavrının da aynen devam edeceğini tahmin ediyorum. Çünkü Türkiye’de gelip Başbakan’la bazı meseleler hakkında konuştular, anlaştılar hatta. Barzani, Ortadoğu’da tek lider olarak kendisini gören bir şahsiyet. Barzani’nin bu tutumundan vazgeçmesi gerekiyor.”
 


Bu haber 703 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,127 µs