En Sıcak Konular

AB'ye vizesiz seyahate bir adım daha

21 Kasım 2013 09:09 tsi
AB'ye vizesiz seyahate bir adım daha Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında sert tartışmalara sahne olan vize müzakerelerinde ilerleme sağlandı.

Bazı teknik sorunlar da çözülebilirse AB yetkililerinin önümüzdeki “birkaç hafta” içerisinde Ankara’ya giderek vize muafiyetiyle neticelenmesi beklenen uzun müzakere sürecini başlatabileceği kaydediliyor. Türkiye’de Dışişleri ile AB Bakanlığı’nın müzakerelerde yaşanan gelişmelerden tatmin olduğu, imzalar için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayının beklendiği belirtiliyor. Vize muafiyeti müzakereleri karşılığında Türkiye de haziranda parafe ettiği Geri Kabul Anlaşması’nı (GKA) “şartlı” imzalayacak.
 
Vize muafiyeti müzakerelerinde hem AB hem de Türkiye açısından en mühim şart olan GKA’da varılan mutabakat Ankara’yı rahatlattı. Ankara, GKA’yı imzalamasının ardından vize muafiyeti müzakerelerinde alınan mesafeden memnun kalmazsa anlaşmayı “feshedebilecek.” Vize muafiyeti yol haritasına giren bu cümle ile Türkiye “6 ay süre ile” GKA’yı uygularken karşılığında AB’nin vize muafiyeti sözlerini tutup tutmadığını değerlendirecek. Türkiye, GKA ile kendi toprakları üzerinden AB topraklarına geçen 3. ülke vatandaşlarını geri almayı taahhüt ediyor. Ancak geçiş sürecinde Türkiye sadece kendi vatandaşlarını geri alacak. Aynı anda vize muafiyeti müzakerelerinde de ilerleme sağlanması durumunda GKA 3. ülke vatandaşlarına da teşmil edilecek. Anlaşma, 21 Haziran 2012’de Türkiye ile AB arasında parafe edilmişti.
 
Zaman'ın haberine göre kaynaklar, üye ülkelerdeki birçok olumlu mahkeme kararına rağmen AB’nin Türk vatandaşlarına vize uygulamaktan vazgeçmediğini hatırlatıyor. Aynı kaynaklar, Ankara’nın hukuken bu sorunu aşamayacağını gördüğüne ve tek yolun siyaset olduğunu kabullendiğine işaret ediyor.
 
Avrupa’da siyasetin sağa ve aşırı sağa kaydığı, göçün bu partilerce istismar edildiği göz önüne alındığında Türkiye ile kısa sürede vize muafiyeti gerçekleşeceğine inananların sayısı fazla değil. Ancak kaynaklar tam da bu sebeple Ankara’nın GKA’yı şartlı imzalayacağını ve sözlerin tutulmaması durumunda feshedeceğini vurguluyor. Üyelik müzakerelerinde fazla mesafe alınamaması üzerine Ankara uzun bir süredir Brüksel’e “vize muafiyetinin birkaç fasıl açılmasından daha ehemmiyetli” olduğu mesajı veriyor.


Bu haber 709 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,993 µs