En Sıcak Konular

Roma'da İtalya-Fransa Zirvesi

21 Kasım 2013 08:24 tsi
İtalya’nın başkenti Roma’daki devlet konukevi Villa Madama’da İtalya ve Fransa'dan 22 bakanla hükümetlerarası zirve düzenlendi.

Toplantının ardından İtalya Başbakanı Enrico Letta ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin bugün Cenevre’de başlayan İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki müzakereleri ve İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in Fransa’yı İsrail karşısında diz çökmekle suçlamasını hatırlatması üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Hamaney’in açıklamaları uzlaşma yolunda giden açıklamalar değil. İran’ın kışkırtmak yerine cevap vermesi gerekir” dedi.
 
Bugün Cenevre’de İran ile P5+1 ülkeleri arasında başlayan 3. tur görüşmeler hakkında ne düşündüğü sorulan Letta da “İran konusunda bugün başlayan süreci büyük dikkat ve umutla izliyoruz” ifadesini kullandı.
 
Başbakan Letta, iki ülke olarak Libya’daki gelişmeleri de endişeyle takip ettiklerini ve kurumsal yapının güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Zirvenin ardından yayımlanan deklerasyonda da, Suriye’de barış için iki ülkenin Cenevre-2’yi desteklediği ve silahlı kuvvetler ile güvenlik ve istihbarat servisleri üzerinde icra yetkisine sahip bir geçiş hükümeti kurulması amacı olması gerektiğinden söz edildi.
 
İki ülke tasarruf değil büyüme istiyor
 
İki ülke arasındaki zirvenin uluslararası gündem dışındaki ana gündemi ekonomik kriz altındaki eski kıtanın durumu ve Avrupa'nın bunu nasıl aşabileceği oldu.
 
Avrupa’yı etkileyen ekonomik krize değinen Letta, 2014’ün ikinci yarısında üstlenecekleri AB dönem başkanlığının ekonomik büyüme odaklı olacağını belirtti.
 
“ Fransa veİtalya olarak tasarrufla dolu yasama dönemini geride bırakıp, büyüme odaklı bir dönem istiyoruz” diyerek, Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerini işaret eden Letta’ya, Hollande da, “Fransa ve İtalya, bir sonraki (2014-2019) yasama döneminin büyüme odaklı olması için çalışacak” sözleriyle destek verdi.
 
Hollande, “Eğer, Avrupa durursa çöker. O yüzden İtalya ve Fransa gibi Avrupa’nın kurucu iki ülkesi, sorumlulukla devam etmeli” dedi.
 
Zirvede iki lider, Avrupa’ya doğru olan kaçak göçmen akını konusunda Avrupa göçmen politikasına öncelik verilmesinin üzerinde durdu.
 
Hızlı tren ve havayolu konuları
 
Roma sokaklarının zirvenin yapıldığı gün karışmasına neden olan Torino ile Lyon kentleri arasında inşa edilmekte olan yüksek hızlı tren konusunu da zirvede ele aldıklarını belirten Başbakan Letta, bu konunun stratejik bir konu olduğunu ve zamanında ilerlediğini söyledi.
 
Letta, bu sürecin devamından yana olduklarını ve Torino-Cuneo-Ventimiglia-Nice kentleri arasında da bu hızlı tren ağını geliştirmek istediklerini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da çalışmaların 2014 sonu, 2015 başı gibi başlayacağını kaydetti.
 
Enrico Letta, zirve sürerken çıkan eylemlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve “Umarım, onarılmayacak türden zararlar verilmemiştir” dedi.
 
İki ülke arasında 22 bakanla gerçekleştirilen zirve toplantısında gündeme gelen konulardan biri de İtalyan havayolu firmasının hisselerinin Fransa-Hollanda ortaklığındaki Air France-KLM ortaklığınca alınması oldu.
 
Basın toplantısında bir gazetecinin yönelttiği soruya Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Umuyorum ki Alitalia ile Air France arasındaki görüşmeler her iki şirket için de iyi sonuçlar doğuracak şekilde neticelenir” dedi.
 
Toplantı öncesi, iki liderin huzurunda çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmalarına da imza konuldu.
 
Hükümetlerarası zirvenin ardından Hollande ve beraberindeki bakanlardan oluşan heyet, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de ağırlandı.
 
Zirve sırasında Roma sokakları karıştı
 
İtalya ile Fransa arasındaki hükümetlerarası zirve, kentin tarihi şehir merkezi dışında kalan konukevi Villa Madama’da yapılırken, Torino ile Lyon şehirleri arasına yapılmakta olan yüksek hızlı tren inşaatını protesto etmek isteyen binlerce kişi, Roma sokaklarında polis ile karşı karşıya geldi.
 
İtalya’da iktidarın büyük ortağı Demokrat Parti’nin (PD) genel merkezinin bulunduğu Largo Nazareno ile Fransa Büyükelçiliği yakınlarındaki Campo dei Fiori meydanında göstericilerle polis arasında arbede çıktı.
 
Çıkan olaylarda 6’sı polis olmak üzere toplam 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

aa


Bu haber 533 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,334 µs