En Sıcak Konular

Suriye'de şiddet durmuyor

21 Kasım 2013 08:20 tsi
Suriye Devlet Başkanı Esed, güçlerinin ülke genelinde düzenlediği saldırılarda 34 kişi öldü.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 1'i çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 34 kişi hayatını kaybetti.
 
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı ordu birliklerinin muhaliflere karşı düzenlediği saldırılar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 19, Hama, Halep ve Dera'da dörder, İdlib'de 2 ve Deyru'z Zor'da 1 olmak üzere toplam 34 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.
 
Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin Rakka yakınlarındaki 17. Tümen'e saldırarak buranın güvenliğini sağlayan kontrol noktasının denetimini ele geçirdiği ve 10 rejim askerinin esir alındığı belirtildi.
 
Silahlı muhaliflerin tümende rejimin denetiminde olan bölgeleri roket, havan topu ile yerli yapımı füzelerle vurduğu kaydedilen açıklamada, Rakka kentine karadan karaya atılan bir füzenin düştüğü vurgulandı.
 
Esed güçlerinin Halep'te tarihi Emevi Cami ile çevresindeki bölgelerin denetimini muhaliflerden almak için söz konusu bölgeye ağır silahlarla saldırısı sonucunda caminin doğu kısmındaki duvarın yıkıldığı ifade edilerek, Emevi Cami ile çevresinde silahlı muhaliflerle rejim güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı iletildi.
 
Rejime bağlı güvenlik güçlerinin Halep Kalesi'ne giden yolların muhaliflerin denetiminde olması nedeniyle bölgeye tank ve roketlerle saldırdığı bildirilen açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının muhaliflerin bulunduğu bölgeleri bombaladığı belirtildi.
 
Orduya ait bir savaş uçağının İdlib'in Maarratu'n-Numan ilçesine varil bombası atması sonucunda onlarca evin yıkıldığı ve enkazdan çok sayıda yaralının çıkartıldığı ifade edildi.
 
Açıklamada, Esed güçlerinin başkent Şam'ın Haresta, Duma, Dareyya, Berze, Yermuk ve Kabun bölgelerine havan topu, roket ve savaş uçaklarıyla saldırdığı da kaydedildi.

aa


Bu haber 474 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,026 µs