En Sıcak Konular

İran, füze taşıyabilen İHA üretti

18 Kasım 2013 16:22 tsi
İran, keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler ve çeşitli roketlerle silahlandırılarak savaş görevlerini yürütme yeteneğine sahip yeni bir insansız hava aracı üretti

İran, ülkenin şimdiye kadar geliştirdiği en büyük insansız hava aracı olduğu belirtilen 'Fotros'u tanıttı. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, "Düşmanların yaptırımları, savunma sanayimizin ilerlemesinin önünde engel teşkil edemez" dedi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'da yer alan habere göre, Fotros'un tanıtım törenine katılan Savunma Bakanı Dehkan, "Savunma Bakanlığı Havacılık Kurumu tarafından üretilen insansız hava aracı, keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler ve çeşitli roketlerle silahlandırılarak savaş görevlerini yürütme yeteneğine sahiptir" dedi.

Fotros'un görev alanlarını "Kara ve deniz sınırlarının korunması, petrol boru ve telekomünikasyon hatlarının gözetlenmesi, caddelerde trafiğin kontrolü, deprem, yangın ve sel meydana gelen bölgelerin incelenmesi, çevre koruma incelemeleri ve görev süresince profesyonel fotoğraf ve video gönderimi" olarak sıralandı.

Fotros insansız hava aracının ülkenin uzman laboratuvar ve test merkezlerindeki denemeleri başarı geçtiğini belirten Dehkan, "Uluslararası standartlardaki düşük, orta ve yüksek hızda zemin testleri ile amaçlananın üzerinde başarılı uçuş testleri gerçekleştirildi. Savunma Bakanlığı gelişmiş bir teknoloji gerektiren saldırı, savunma ve keşif amaçlı insansız hava araçlarının tasarım ve üretiminde kendi kendine yeter duruma ulaşmıştır" diye konuştu.

Tanıtımda verilen bilgiye göre Fotros, 30 saate kadar havada kalabiliyor. Aracın 2000 kilometrelik menzili bulunuyor. Bu alan, İsrail de dahil, Ortadoğu bölgesinin büyük kısmını kapsıyor.

Bu haber 604 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,010 µs