En Sıcak Konular

İhsanoğlu: Myanmar hükümetinden teminat aldık

17 Kasım 2013 11:35 tsi
İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, "Myanmar hükümetinden, ülkede yaşayan 800 bin Rohingya Müslümanına vatandaşlık verilmesi meselesinin çözümü konusunda teminat aldık" dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar hükümetinden, ülkede yaşayan 800 bin Rohingya Müslümanına vatandaşlık verilmesi meselesinin çözümü konusunda teminat aldıklarını söyledi.
 
İİT heyetiyle birlikte Myanmar'ı ziyaret eden İhsanoğlu, Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'nin dışında kurulan kamplardan çok etkilendiğini ve buralarda kalan Rohingya Müslümanlarının kendisini gözyaşlarına boğduğunu ifade etti. İhsanoğlu, "Hiç böyle hissetmemiştim. Çaresizlerdi, korkmuşlardı. Orada olduğumuz için mutlulardı ancak bu, gözyaşları içinde dışa vurulan bir mutluluktu" dedi.
 
İhsanoğlu, "selamün aleyküm" selamına kalabalığın karşılık vermesini, "Hissetiğimi açıklayamam. Çok duygulandırıcıydı" sözleriyle değerlendirdi.
 
Ekmeleddin İhsanoğlu, Myanmar hükümetinden, ülkede yaşayan 800 bin Rohingya Müslümanına vatandaşlık verilmesi meselesinin çözümü konusunda teminat aldığını belirterek, "Bu sorun çözülmezse, çok büyük problem olur" ifadesini kullandı.
 
İİT heyeti, Myanmar'a, devlet başkanı, bakanlar, dinlerarası diyalog grupları ve BM kuruluşlarıyla temasları kapsayan 4 günlük bir ziyarette bulunuyor. Ziyaret, ülkede protesto gösterilerine de neden oldu.
 
Öte yandan İhsanoğlu, ziyareti, "azınlıktaki Müslümanlara yönelik tekrarlanan saldırılar konusunda genellikle sessiz kalan Myanmar hükümetinin daveti üzerine yapılmasından ötürü bir başarı" olarak değerlendirdi.

aa


Bu haber 517 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,676 µs