En Sıcak Konular

Hiçbir şey olmamış gibi eğlenceye devam ediyor

17 Kasım 2013 11:02 tsi
Hiçbir şey olmamış gibi eğlenceye devam ediyor İç savaş nedeniyle en az 115 bin insanın öldüğü Suriye'de iktidarın gölgesindeki küçük bir azınlık hiçbir şey olmamışçasına eğlenmeye devam ediyor. Şam'da lüks partiler ve kıyafet baloları düzenleniyor.

Halk ayaklanmasının iç savaşa dönüştüğü Suriye'de, iktidardaki Baas Partisi'ne mensup kadrolar ve aileleri, ülkede hiçbir şey olmamışçasına yaşamaya devam ediyor.

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre, Şam'daki korunaklı mahallelerde lüks partiler, kıyafet baloları ve sabahlara kadar süren eğlenceler hız kesmeden sürüyor. Beşar Esad rejiminin, ülkeden yansıyan renkli kareleri dünyaya özellikle servis ettiği, böylece çatışmaların moralleri bozmasının önüne geçilmek istendiği belirtiliyor.

Haberinde Şam'ın üst düzey ailelerinden özellikle hanımların tam kadro katıldığı partilerin, iktidarın üst düzey isimlerinin eşleri ya da kızları tarafından organize edildiğini yazan Le Monde, bu isimlerden birinin de Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in kızı Şaza olduğunu belirtti. Basına yansıyan son partide Şaza Muallim ve diğer bayanların giydiği pahalı 'sultan' kostümlerinin Avrupa'da üretildiği ve iç savaşa rağmen ülkeye getirildiği kaydedildi.

El Arabiya televizyonu ise, Suriye'de sivil halkın çektiği yiyecek sıkıntısını anlattığı haberinde, Esad ailesinden üst düzey isimlerin kıtlık ortamında vurgun yaptıklarını duyurdu. Esad'ın kuzeni Rami Mahluf'un ülke içindeki gıda ticaretini elinde tuttuğunu, fiyatları istediği gibi ayarladığını ve yaptırımlara rağmen servetini artırdığını belirten El Arabiya, Mahluf ve ortaklarının, ABD ve Avrupa'nın kara listelerinde yer aldıklarını hatırlattı.

Alman Der Spiegel dergisi de ülkelerindeki şiddet olaylarından kaçarak komşu Lübnan'a sığınan Suriyeli mültecilerin organ mafyasının eline düştüğünü kaydetti. Der Spiegel, "Lübnan yetkili makamları bu drama göz yumuyor" yorumunda bulundu.

SabahBu haber 1,200 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,309 µs