En Sıcak Konular

Demirtaş'tan Erdoğan'a yanıt

17 Kasım 2013 09:13 tsi
Demirtaş'tan Erdoğan'a yanıt BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da yaptığı konuşmada kullandığı "barış istemeyenler" ifadesini eleştirdi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin, "Bizim içimizde barış istemeyen yok. Barış bizim rüyalarımız yüz yıllık hasretimizdir" dedi.

Demirtaş, PKK'nın uluslararası terör örgütü listelerinden çıkarılması için Almanya'nın Başkenti Berlin'de düzenlenen eylemde konuştu.

Diyarbakır'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen programa değinen Demirtaş, "Bugün şu saatlerde Amed'de Kürt halkına mesaj vermeye geldik' diyenler bastığı yerlerdeki ödenmiş bedellere saygı duyarak konuşmalıdırlar. Kürt halkı, Kürt anaları gençleri Amedi sokak sokak, meydan meydan direniş kalesi haline getirtmesiydi bugün orada kimse nutuk atamazdı. Herkes hangi toprağa bastığının bilinciyle konuşmalıdır. İnşallah kimse bu hataya düşmez" şeklinde konuştu.

Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında kullandığı "barış istemeyenler" ifadesini hatırlatarak şöyle devam etti:

"İsmini açık koyalım o zaman. Mesela barış süreci deyip karakol yapanları mı kastediyorsun? Barış süreci deyip askeri amaçlı baraj yapanları mı kastediyorsun? Barış süreci deyip sınıra duvar örenleri mi kastediyorsun? Barışı süreci deyip Rojava'da Kürtlerin üzerine çeteleri salanları mı diyorsun?

Barış süreci deyip Kürtleri yüksek cezalarla hapse atanları mı diyorsun? Kimmiş barış istemeyenler Amed'de konuşanlar bunu anlatsınlar bakalım. Barış istemeyenler gerçekten sizin içinizdeyse bunun hesabını siz sorun. Bizim içimizde barış istemeyen yok. Barış bizim rüyalarımız yüz yıllık hasretimizdir. Özgürlük bizim yürüdüğümüz yolun adıdır."

Barış sürecinin tek taraflı yürüyormuş gibi konuşanların yanıldığını, barışın çift taraflı olduğunu dile getiren Demirtaş, "Sen kendinle barışıyorsan bir şey diyemeyiz ama 'Kürtlerle barış süreci yürütüyorum' dersen onların liderlerini, öncülerini, partisini ve iradesini yok sayarak, küçümseyerek barışamazsın" dedi.

Bu arada, Demirtaş'ın konuşma yaptığı platformun arkasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın dev posterinin yer aldığı görüldü.

aa

Bu haber 619 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,946 µs