En Sıcak Konular

Barzani ile 4 konuda mutabakat

17 Kasım 2013 09:05 tsi
Barzani ile 4 konuda mutabakat İşte o maddeler...

Başbakan Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani arasındaki tarihi görüşmede 4 ana başlıkta mutabakata varıldı.

Kuzey Irak'tan gelecek boru hattından 1.5 ay içinde Türkiye'ye petrol akıtılmaya başlanması kararının alındığı görüşmede ayrıca 1 ay içinde de 2 tane sınır kapısı açılması benimsendi. Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesine iki taraf da katılırken Rojava bölgesindeki PYD'ye de iki taraf mücadele vurgusu yaptı.

1 saat 20 dakika sürdü

Diyarbakır The Green Park Hotel'de saat 18.10'da başlayan görüşme 1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı. Ortak açılışta verilen çözüm sürecine yönelik mesajlar her iki isim tarafından olumlu karşılandı. Özellikle Erdoğan'ın ilk kez kullandığı "Kürdistan" ifadesinin Irak Anayasası'ndan kaynaklandığı vurgulandı.

Milliyet'te yer alan habere göre; ikili ilişkilerin artırılması üzerinde durulan toplantıda 4 ana başlıkta da mutabakata varıldı. Buna göre 1.5 ay içinde Kuzey Irak'tan Kerkük Yumurtalık Boru hattına bağlanarak Türkiye'ye petrol akıtılmasına başlanacak. Bu gelen petrol ve doğalgaz da Türkiye üzerinden başka ülkelere de satılacak.
 
Bir diğer önemli konu ise sınır kapılarıyla ilgili oldu. Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı daha açılması benimsendi. Bu sınır kapılarının da 1 ay içinde açılması üzerinde duruldu.
 
Toplantıda üçüncü mutabakat konusu ise terörle mücadelede oldu. Suriye'nin Kuzeyi'nde faaliyet gösteren Rojava'daki PYD'nin çalışmaları da masaya yatırıldı. PYD'nin arzuladığı defacto yönetime Barzani'nin de müsaade etmemesi dile getirildi.
 
Erdoğan toplantıda çözüm sürecine yönelik destekten ötürü Barzani'ye teşekkür etti. Barzani de desteğe devam edeceğini vurguladı. Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesini iki taraf da benimsedi.

Aynı otelde kaldılar


Gün boyu ortak açılış, düğün töreni ve özel görüşme yapan Erdoğan ile Barzani'nin Diyarbakır'da aynı otelde kalması dikkati çekti. İkili 5 yıldızlı olan The Green Park Hotel'de kaldı. Otelin çevresinde  yoğun güvenlik önlemi alındı.Bu haber 1,309 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,871 µs