En Sıcak Konular

Suriye radarları Türk F-16'lara kilitlendi

16 Kasım 2013 21:27 tsi
Suriye radarları Türk F-16'lara kilitlendi Genelkurmay, "İncirlik ve Merzifon meydanlarından kalkan F-16 uçaklarına, Suriye’de konuşlu bir SA-2 füze sistemi tarafından 30 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle üç kez tacizde bulunulduğunu" bildidirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, "İncirlik ve Merzifon meydanlarından kalkan F-16 uçaklarına, Suriye’de konuşlu bir SA-2 füze sistemi tarafından toplam 30 saniye süreyle radar kilidini muhafaza etmek suretiyle üç kez tacizde bulunulduğunu" bildirdi.

TSK'nın günlük faaliyetlerine ilişkin Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Suriye’de konuşlu bir SA-2 füze sistemi tarafından, Hatay üzerinde, İncirlik meydanından kalkan iki F-16'ya, saat 08.40’da, 10, Merzifon meydanından kalkan bir F-16'ya saat 12.51’de 10, Merzifon meydanından kalkan iki F-16'ya ise saat 16.10’da 10 saniye olmak üzere toplam 30 saniye radar kilidini muhafaza etmek suretiyle üç kez tacizde bulunuldu.

Merzifon'dan saat 11.52'de kalkış yaparak, Gaziantep bölgesinde "Hava muharebe devriye görevi" icra eden iki F-16, Suriye'ye ait bir SU-24 uçağının sınıra yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi ancak söz konusu hava aracı sınıra 1,4 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştı.

Öte yandan, İncirlik'ten saat 08.29'da kalkan ve Gaziantep-Hatay-Şanlıurfa bölgesinde "Hava muharebe devriye görevi" icra eden iki F-16, İtalya'ya ait hava aracının Kırpaşa Yarımadası doğusunda KKTC hava sahasını üç kez ihlal etmesi üzerine, Karpaz Burnu/KKTC doğusuna yönlendirildi ve söz konusu hava aracına saat 11.08'de önleme yapıldı.

AABu haber 641 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,300 µs