En Sıcak Konular

''Erdoğan-Barzani yeni barış dönemini başlatır''

14 Kasım 2013 08:45 tsi
''Erdoğan-Barzani yeni barış dönemini başlatır'' Barzani’ye en yakın isimlerden olan Bölgesel Kürt Yönetimi Dışişleri Bakanı Falah Mustafa Bakır, Barzani-Erdoğan görüşmesini değerlendirdi.

Barzani’ye en yakın isim olan Bakır’a göre Barzani-Erdoğan görüşmesi ‘normal ilişkilere dönüş” demek: Bu toplantı Türkiye’de de yeni bir barış dönemi sağlayacaktır. Güçlü ve aydınlık bir dönemin başlangıcı olacaktır.

Türkiye hafta sonu Ankara ve Erbil arasında yapılacak üst düzey toplantıya odaklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyet Diyarbakır’da Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle bir araya gelerek çözüm süreci ve Irak’la ilişkiler konusunda mesajlar verecek. Akşam'da yer alan habere göre; Barzani’ye en yakın isimlerden olan Bölgesel Kürt Yönetimi Dışişleri Bakanı Falah Mustafa Bakır,“Diyarbakır’daki toplantıyla birlikte artık iki komşu toplum olarak tam anlamıyla normal ilişkilere döneceğiz” dedi.

KÜRT YÖNETİMİ ÇOK HEYECANLI

Cumartesi gerçekleşecek Başbakan ile Barzani buluşmasında Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses düet yapacak. Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Dışişleri Bakanı Bakır toplantı öncesi Barzani ve heyetinin toplantı dolayısıyla çok heyecanlı ve mutlu olduklarını dile getirdi. Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Türkiye ile çok üst düzey bir işbirliğine girmeyi düşündüğünü de ifade eden Bakır şunları söyledi :

NORMAL İLİŞKİLERE DÖNECEĞİZ: Ankara ile Erbil arasındaki ilişki her geçen yıl daha da umut verici ve pozitif bir yönde ilerliyor. Özellikle Kürt açılımı süreci her iki topluma da çok şey kazandırdı. Barış ve istikrarı güçlendirdiği için memnuniyetle karşılıyoruz. Toplantıyla birlikte artık iki komşu toplum olarak tam anlamıyla normal ilişkilere döneceğiz.

SURİYE GÜNDEMİMİZDE OLACAK: Diyarbakır’da masamızda belirli ve kesin konular olmayacak ancak elbette çözüm süreci, enerjide işbirliği, yeni sınır kapıları, Suriye’de yaşananlar ve Ortadoğu’nun tamamına ilişkin çözüm ve değerlendirme görüşmeleri yapmayı planlıyoruz. Diyarbakır’daki toplantıyla birlikte politik, ekonomik ve kültürel açıdan Türkiye ile çok üst düzey bir işbirliğine gireceğiz.

DÜET TAÇLANDIRACAK: Diyarbakır’ın her iki toplum için önemi çok büyük. Bizler bu toplantıya katılacak olmaktan dolayı çok mutlu ve heyecanlıyız. Bu mutluluğumuzu da İbrahim Tatlıses ile Şivan Perver arasında gerçekleştirilecek bir düetle taçlandıracağız. Ankara ve Erbil’in karşılıklı sergilediği bu kültürel diplomasi jesti yüzlerce yıldır paylaştığımız ortak tarih ve kültürümüzü vurgulayacak.

BIDEN’LE TÜRKİYE’Yİ DE KONUŞTULAR

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Barzani ile telefonda görüştü. Beyaz Saray’ın açıklamasında, ikilinin “Irak’ın güvenlik meseleleri ve terör ağlarını tecrit etmek için Erbil ile Bağdat arasında koordinasyon ihtiyacı” üzerinde konuştukları belirtildi. Biden’ın, ABD’nin El Kaide’ye karşı Irak ile ortaklık kurmaya olan bağlılığını teyit ettiği, Barzani’yi parlamento seçimlerinin yönelik yasa için kutladığı kaydedildi. Biden ve Barzani’nin, Irak’ın Türkiye de dahil olmak üzere komşularıyla ilişkiler inşa etmede sağladığı önemli ilerlemeleri de ele aldığı bildirildi.Bu haber 740 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,442 µs