En Sıcak Konular

Hakkari'de 15 gözaltı

11 Kasım 2013 16:58 tsi
Aralarında Hakkari Üniversitesi'nde görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 kişi "Suç örgütü kurmak, cinsel saldırı ve fuhuşa aracılık yapmak" iddialarıyla gözaltına alındı.

Hakkari Valiliği, "Suç örgütü kurmak, yönetmek, suç örgütüne üye olmak ve yardım etmek, örgüt faaliyeti kapsamında cinsel saldırı, rüşvet ve fuhuşa aracılık yapmak" iddiasıyla düzenlenen operasyonda, aralarında Hakkari Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Hakkari Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğüne gelen bir ihbar üzerine, "Hakkari Üniversitesindeki bazı ögretim görevlilerinin, kız öğrencilerle not tehdidi ile cinsel birliktelik kurmaya çalıştıkları ve bu yolla birçok kız öğrencinin mağdur edildiği" yönünde bilgiye ulaşıldığı belirtildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda 9 Nisan 2013'te konuyla ligili soruşturma başlattığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Soruşturma kapsamında yapılan 6 aylık teknik ve fiziki takip çalışmaları neticesinde, 'Suç örgütü kurmak, yönetmek, suç örgütüne üye olmak ve yardım etmek, örgüt faaliyeti kapsamında cinsel saldırı, rüşvet ve fuhuşa aracılık yapmak' suçları nedeniyle 8 Kasım 2013'te operasyon gerçekleştirilmiştir. Operasyonda aralarında Hakkari Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 şahıs gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan şahıslardan 4'ü işlemlerinin ardından müdürlüğümüzden salıverilmiştir. 11 şahıs ise 11 Kasım 2013 günü Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmişlerdir."

Hakkari'de " cinsel istismar" protestosu

Bu arada, Hakkari Üniversitesinde eğitim gören bir grup öğrenci, "bazı öğretim üyelerinin not karşılığı cinsel istismarda bulunmasını" protesto etti.

Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen ve BDP il teşkilatının da destek verdiği öğrenci grubu, "fuhuşa hayır", "yönetim istifa", "Hakkari uyuma namusuna sahip çık" pankartlarıyla Çevre Yolu'ndan Hakkari Üniversitesi rektörlük binasına kadar yürüdü.

AABu haber 496 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,742 µs