En Sıcak Konular

Bakan Güler'e roket başlıkları için soru önergesi

11 Kasım 2013 10:43 tsi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Adana’da bir TIR’da ele geçirilen roket başlıkları ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Muammer Güler'e soru önergesi verdi.

Uyuşturucu ihbarı nedeniyle yapılan operasyon sırasında bin 200 adet roket başlığının Adana’da ele geçirildiğinin hatırlatıldığı önergede, “Tesadüfen uyuşturucu operasyonu nedeniyle bu silahların ele geçirilmesi son derece manidardır. Özellikle sınır ihlallerinin sıklıkla yaşandığı ve bunun uluslararası toplumların da dikkatini çektiği ve dış gezilerde bu tür sorulara muhatap olunduğu da bir gerçektir. Bu olayın ülkemizde yaşanan Suriye kaynaklı ilk olay olmadığı da bir gerçektir.” denildi.

"ÖNLEMLER NELERDİR"

Keskin, Güler’in yazılı olarak cevaplaması için şu soruları yöneltti: “Ülkemizin güvenliğini tehdit edecek boyutta olumsuzlukların yaşandığı sınır ihlallerinin önlenmesi ve güvenliğin sağlanması amacıyla ne tür önlemler alınmıştır? Alınmış ise bu önlemler nelerdir? Ülkemizde üretildiği tespit edilen bu denli büyük çaptaki mühimmatın tesadüfen ele geçirilmesi istihbarat zaafiyetinin olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Reyhanlı’da 53 yurttaşımızın ölümüne yol açan ve en son el kaide terör örgütü tarafından yapıldığı kesinlik kazanan patlamanın, istihbarat zaafiyetinden kaynaklandığı ortadayken, bu yeni olay ciddi istihbarat zaafiyetinin hala yüksek düzeyde devam ettiğini göstermektedir. İstihbarat zaafiyetini ortadan kaldırmaya yönelik ne tür çalışmalar yapılmıştır? Yapılan bu çalışmalar sizce yeterli midir? TIR’larla büyük çapta sevkiyatların yapılıyor olması, sınır kapılarının denetimsiz ve güvenli olmadığını ortaya koymuştur. Son olayın dışında şu ana kadar başka mühimmat yakalanmış mıdır? Yakalanmış ise bunların miktarları ve cinsleri nedir? Bu ve benzeri olaylar nedeniyle kaç Suriye vatandaşı yakalanmış ve bunlarla ilgili ne tür işlemler yapılmıştır? Ele geçirilen roket başlıkları ile ilgili olarak yapılan ilk açıklamada başlıkların Suriye’ye gönderileceği açıklanmış idi. Şu ana kadar kaç kişi gözaltına alınmıştır? Ve bunların kaçı Suriye vatandaşıdır? Ve hangi terör örgütüne mensup oldukları tespit edilmiştir?”

cihanBu haber 491 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,313 µs