En Sıcak Konular

AP’de Türkiye kavgası

11 Kasım 2013 09:08 tsi
AP’de Türkiye kavgası
AK Parti’nin Avrupa Parlamentosu’nda (AP) grup değiştirmesi tartışılıyor. Milletvekilleri Twitter’da söz dalaşına girdi.

"Sahte parti," "demode" ve "Türkofobik" suçlamaları havada uçuştu. AP'nin Türkiye raportörü Ruijten "Hâlâ inanamıyorum" dedi.

Ak Parti, Avrupa siyaset arenasındaki tercihini değiştirerek, 2005'ten beri gözlemci olduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) grubundan 8 Kasım'da ayrılmış ve Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular İttifakı'na (AECR) tam üye olmuştu. AP'de Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu (ECR) ismiyle temsil edilen AECR, kuruluşundan bu yana en göze çarpan siyasi hamlesini bu "transferle" yapmış oldu. Önceki akşam iki tarafın AP milletvekilleri Twitter'da tartıştı:

'ERDOĞAN'A NE YAPTINIZ'

@ecrgroup (Resmi Twitter hesabı): Türkiye'den AK Parti, Faroe Adaları'ndan Halk Partisi ve Romanya'dan Yeni Cumhuriyet Partisi'nin AECR'ye katılımı bizi çok mutlu etti.

Andrew Duff (Liberal Grup üyesi AP milletvekili): Erdoğan, EPP grubu liderlerinden Polonya Başbakanı Donald Tusk ve Finlandiya Başbakanı Jyrkki Katainen ile görüştükten sonra AKP'yi EPP'den çıkarıp ECR'ye geçirdi. Evet, aynen böyle. Katainen ve Tusk, Erdoğan'a ne yaptınız da EPP'yi terk edip Cameron'ın ECR'sine katıldı?

Daniel R. Hamilton (Muhafazakar İngiliz AP adayı): AK Parti'nin katılımı ECR'nin hızla büyüyen, sağlam bir grup olduğunu ve EPP'nin 'sahte' bir grup olduğunu göstermiyor mu?

RUIJTEN: İNANAMIYORUM

Andrew Duff:
Asıl ECR, 'Bizim Dave'in (İngiltere Başbakanı David Cameron) sahte partisi. ECR'ye katılması, Erdoğan'ın da Avrupa'ya HAYIR dediğini gösteriyor. AB, Türkiye ve İngiltere'ye (tam üyelik yerine) ortak üyelik statüsü mü verecek?

@ecrgroup: Hayır, bu karar aslında Erdoğan'ın, sizin modası geçmiş federal Avrupa vizyonunuza hayır dediğini, bizim ulus devletlerden oluşan reformdan geçmiş Avrupamızı onayladığını gösteriyor.

Andrew Duff: Birçok İngiliz Muhafazakar'ın, AB'yi güçsüzleştirmek için Türkiye'nin katılımını istediğini de biliyorum. ECR grubunun İngiliz dışında kalan milletvekilleri Türkofobiktir. (Türk'ten korkan, Türk düşmanı).

Ria Oomen Ruijten (AP Türkiye Raportörü): Bunun (AK Parti'nin grup değiştirmesi) yaşanacağına ilişkin hiçbir işaret yoktu. Hâlâ daha doğru olduğuna inanamıyorum.

Hürriyet

Bu haber 995 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,170 µs