En Sıcak Konular

Tek dertleri kafeste görüntü almakmış

9 Kasım 2013 14:36 tsi
Tek dertleri kafeste görüntü almakmış Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Mursi ile diğer sanıkların yargılandığı davanın ilk durumasına ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

 Katar merkezli El-Cezire Mubaşir Mısır televizyon kanalının, Kahire'deki Polis Akademisi'nde hakim karşısına çıkarılan sanıklardan elde ederek yayımladığı el yazısı notlarda, ilk duruşmanın ne şekilde geçtiğine dair gözlemler ve maruz kalınan baskılar aktarılıyor.

Yayımlanan notlara göre sanıklar, mahkeme salonuna sabah 03.00'te getirildi ve duruşmanın başladığı saat 10.00'a kadar salonda bekletildi. Çok sayıda sivil polisin bulunduğu duruşma salonunda sanıkların, duruşma başlayana kadar avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmedi.

Yayımlanan notlarda, salonda sanıklara tahsis edilen kafeste bulunan mikrofonun çıkarıldığı, böylece duruşma boyunca sözlü müdahalede bulunmalarının engellendiği belirtiliyor.

Deniz Kuvvetleri İstihbarat yetkilileri ile 8 gazeteci dışında hiç kimseye duruşmayı izleme veya kaydetme izini verilmediğinin ifade edildiği notlarda, salona alınan gazetecilerin ise fotoğraf, kamera veya ses kayıt cihazlarını kullanmalarına müsade edilmediği bilgisi yer alıyor.

Notlarda, Mısır’daki yargının mevcut halinden duyulan üzüntü dile getirilirken, mahkeme heyetine, “Yargıyı intikam vesilesi ve askeri darbe lehine tasfiye aracı olarak kullanmamaları" çağrısı yapılıyor.

Notlarda duruşmaya dair ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

"Görünen o ki mahkeme heyetinin tek derdi vardı o da cumhurbaşkanını (Mursi) sanık kafesinin içerisinde görüntülemek ve mevcut durumunu da İskenderiye'de Deniz Kuvvetleri’ne bağlı bir tesiste alıkonulmuş statüsünden, yine İskenderiye'deki Burcu’l-Arab Hapishanesi'nde bir tutukluya dönüştürmek. Böyle bir rolü üstlenen yargıya yazık oldu."

Mursi ile diğer sanıklar, Kahire'de cumhurbaşkanlığı sarayı önünde çıkan olaylarda göstericileri öldürmeye teşvik ettikleri suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşmasında geçen hafta hakim karşısına çıkarılmıştı. Mursi, duruşmada Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı olduğunu ve mahkemeyi tanımadığını belirtmişti. 

Bu haber 949 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,710 µs