En Sıcak Konular

Erdoğan: Polonya hep yanımızda oldu

8 Kasım 2013 18:13 tsi
Başbakan Erdoğan "AB üyeliği konusunda Polonya'yı hep yanımızda gördük. Desteğini hiçbir zaman bizden esirgemediler ve bu desteklerini sürekli olarak devam ettirdiler" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, Başbakanlık Binası'nda baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
İkili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından denizcilik alanında anlaşma imzalandığını belirten Erdoğan, anlaşmanın iki ülke için hayırlı olmasını temenni etti. Erdoğan, ziyaret vesilesiyle mevkidaşıyla tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Polonya'nın Avrupa Birliği konusunda Türkiye'ye verdiği desteğe de değinen Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Avrupa Birliği üyeliği konusunda sürekli olarak Polonya'yı hep yanımızda gördük. Desteğini hiçbir zaman bizden esirgemediler ve bu desteklerini sürekli olarak devam ettirdiler. Aramızdaki ticaret hacmi, peki olması gereken noktada mı? İşte orası olması gereken noktada değil. Bunu bundan önceki görüşmelerimizde de gerek Türkiye'de, gerek benim bundan önceki buraya gelişimde de konuşmuştuk. Tabii 5 milyar doları biz Polonya ve Türkiye'nin potansiyeli noktasında çok çok düşük görüyoruz. Daha önce planladığımız bir 7 milyar dolara ulaşma vardı. Artık biz bunu 7 milyar dolar değil süratle yoğun bir şekilde 10 milyar dolar seviyesine çıkarmamız gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda da her türlü irade mevcut. Olmaması için hiçbir sebep yok."
 
Yaklaşık 2 bin öğrencinin Polonya üniversitelerinde eğitim almasının, iki ülke arasında iletişime ve geleceğe yöneli önemli bir yatırım olduğuna işaret eden Erdoğan, "Benzer şekilde birçok Polonyalı öğrencinin ülkemizde olması, geleceğin çok daha farklı olacağı inancını teyit etmektedir" dedi.
 
THY'nin Varşova seferleri
 

Polonya'dan Türkiye'ye yılda 500 bin civarında turist geldiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Bu Polonya'nın Türkiye'ye bakışını göstermesi bakımından da çok önemli. Demek ki Türkiye, Polonya halkı için önemli bir destinasyon oluşturuyor. Bu bakımdan önemi var. İstiyoruz ki Türk halkı için de Polonya böyle bir destinasyon oluştursun. Bu bakımdan Türk Hava Yollarımızın Varşova'ya hafta da 4 gün değil haftada en azından 7 sefer vermesinin çok çok önemli bir yatırım olacağına inanıyorum."
 
Basın toplantısı öncesinde, iki ülkenin Ulaştırma Bakanları tarafından "Denizcilik Ulaşımı Konusunda İşbirliği Anlaşması" imzalandı.
 
Cumhurbaşkanı ve Meclis başkanı ile bir araya geldi
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ve Meclis (Sejm) Başkanı Ewa Kopacz ile görüştü.

İstiklal Marşı ve Ceddin Deden mehteran marşıyla karşılama
 
Başbakan Erdoğan, Varşova'daki resmi temaslarının ardından kaldığı otele girerken sürprizle karşılaştı.

Polonya Türkiye İşbirliği Konseyi'nin organizasyonu çerçevesinde bir araya gelen Türkiye Polonya Sanat Grubu, Başbakan Erdoğan için İstiklal Marşı'nı seslendirdi. Polonya Milli Marşı'nı da okuyan koro, daha sonra "Ceddin Deden" mehter marşını söyledi. Başbakan Erdoğan ve heyetteki bakanlar da koroya eşlik etti.
Koro üyelerine teşekkür eden ve onlarla hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan, gazetecilerin bu sürprizle ilgili sorularını yanıtladı.

Erdoğan, "Gayet güzel sürpriz oldu. Biliyorsunuz martta Polonya Cumhurbaşkanı ülkemize geliyor ve diplomatik ilişkilerimizin 600'üncü yılı kutlamalarını başlatacağız. Şimdi kurumlarımız arasında ilişkiler başlamış vaziyette. Bu sürpriz hoş bir adım oldu. Gayet güzel olacak" dedi.

aa


Bu haber 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,621 µs