En Sıcak Konular

Sanayi üretimi arttı

8 Kasım 2013 10:20 tsi
Sanayi üretimi, eylülde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 5,8, takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı eylül ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
 
Buna göre, eylülde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 5,8 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, eylülde bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,3 arttı.
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı. Eylülde, geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,3 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,0, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 arttı.
 
Aylık veriler
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en fazla artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında oldu. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı eylül ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 33,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında görüldü. Bu artışı, yüzde 17,1 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması imalatı, yüzde 16,7 ile mobilya imalatı takip etti.
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı eylül ayında bir önceki aya göre azalış yüzde 6,1 ile diğer ulaşım araçları imalatında oldu.
 
Bakan Çağlayan: "Sanayi üretimindeki artışta hem ihracatın hem iç talebin olumlu etkisi var"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3, ikinci çeyrekte yüzde 3,2 artış gösteren sanayi üretim endeksinin, üçüncü çeyrekte de yüzde 3,8 arttığını belirtti.
 
Sanayi üretim endeksindeki artışın büyümeyi de belirleyeceğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
 
"Bugün açıklanan eylül ayı sanayi üretim endeksinin 123,8 olduğunu gördük. Eylül'de yüzde 6,4, son 3 ayda yüzde 3,8 artış var (arındırılmamış veri). Bu aynen büyümemizi de belirleyecektir. Üçüncü çeyrekte büyümenin zayıf olmayacağına yönelik ciddi bir işaret var elinizde.
 
Turizm, tarım ve inşaatın da üçüncü çeyrek büyüme hızı üzerinde etkisi yüksek olduğu için sadece sanayi üretimine bakıp büyümemizin kaç puan geleceğini söylememiz mümkün değil. Ancak düşük olmayan bir büyüme göreceğimizi tahmin ediyorum.
 
Sanayi üretimindeki artışta hem ihracatın hem iç talebin olumlu etkisi var. Genel ihracatımızda ciddi bir kıpırdanma olmasa da altın dışı ihracatımızda özellikle sanayi ürünleri ihracatımızda artışlar devam ediyor. Kasım ve aralıkta daha da canlı artışlar göreceğimizi düşünüyorum ihracat anlamında. Bu da sanayi üretimini pozitif etkileyecektir."

aa


Bu haber 549 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,126 µs