En Sıcak Konular

Diziler tarihe ilgiyi artırıyor

5 Kasım 2013 12:48 tsi
Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Beyhan, televizyon dizilerinin merak uyandırma ve tarihe olan ilgiyi artırma özelliği olduğunu söyledi.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, milli şuurun ve benliğin oluşturulması noktasında dizilerde bazı hususlara vurgu yapılması gerektiğini söyledi.

Beyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarih asla iki kapak arasına girecek kadar dar olmadığını belirterek, tarihe olan merakın son dönemlerde iyiden iyiye arttığını kaydetti.

Gençlerin içinde tarih merakına sahip olanların bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Beyhan, şöyle konuştu:

"Türkiye tarihi dizileriyle tanınıyor. Bunlar reyting ve ticari kaygılarla yapılıyor. Türkiye'nin etrafında bulunan devletler, oraların halkları, Türkiye ile ilgili olan kişiler, ülkemizi o dizilerle tanımaya çalışıyor. Televizyon önemli bir cazibe merkezidir. Bundan kaçmak çok zor. Ailelerin, öğretmenlerin, öğretim görevlilerinin televizyon dizelerini göz ardı etmemelidir. Bunun bir dizi olduğu bilinmelidir. Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı'da en fazla tahta kalan padişahtır. Dizide gösterilen Kanuni Sultan Süleyman 'O' ise batıdan doğuya, kuzeyden güneye gerçekleştirilen seferleri kim yaptı? Sansürcü bir yaklaşımdan yana değilim. Bunun bir orta yolu bulunmalıdır. Milli şuurun ve benliğin oluşturulması noktasında dizilerde bazı hususlara vurgu yapılmalıdır."

Beyhan, Kanuni Sultan Süleyman'ın yaşamı hakkında kendisine halktan soruların geldiğine değinerek, "Komşularım bile soruyor. Onları doğru şekilde yönlendiriyorum. Dizinin  merak uyandırma ve tarihe olan ilgiliyi artırma özelliği de var. O ilgiden yola çıkarak gerçekleri daha fazla aktarabiliyoruz" dedi.Bu haber 555 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,071 µs