En Sıcak Konular

Kosova'da Sırplar'dan seçime boykot

3 Kasım 2013 21:49 tsi
Yerel seçime gidilen Kosova'da Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde, güvenlik gerekçesiyle bütün oy kullanma merkezleri kapatıldı.

 Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde, Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişinin, seçim merkezine girerek oy kullanılmasını engellemesinin ardından, güvenlik gerekçesiyle bölgedeki tüm oy kullanma merkezlerinin kapatıldığı bildirildi.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mitrovitsa'nın kuzey kısmındaki bütün oy kullanma yerlerinin kapatıldığını belirtildi.

Olayların ardından bazı basın mensuplarının da saldırıya uğradığı, bu esnada kimliği henüz tespit edilmeyen kişiler tarafından ekipmanlarına el konulduğu kaydedildi.

Sırbistan müdahil olmak istedi

Sırbistan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ise yaptığı açıklamada, bazı Sırp radikal gruplar tarafından düzenlenen olumsuz olayların nedeniyle ülkesinin Mitrovitsa'nın kuzey kesimine müdahale etmesini istedi.

Vuçiç, uluslararası topluluktan, Sırbistan Cumhuriyeti'ne ait polis ve jandarmanın 45 dakikada Kosova'daki Mitrovitsa kentinin kuzey kısmına girmesi ve burada düzeni sağlamasının ardından çekilmesini talep ettiğini açıkladı.

Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişi, seçim merkezine girerek buradaki oy kullanılmasını durdurdu.

Maskeli kişiler, Sveti Sava İlköğretim Okulundaki seçim merkezini bastı. Gruptakiler camları kırdı ve bazı malzemeleri tahrip etti.

Şüphelilerden biri gözaltına alındı. Olay sırasında birkaç kişinin yaralandığı öğrenildi.

Seçim boyunca Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında ise seçimi boykot eden bazı gruplarla oy kullananlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

AABu haber 535 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,078 µs