En Sıcak Konular

Habur'da TIR kuyruğu 100 km'ye çıktı

2 Kasım 2013 19:32 tsi
Habur Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 100 kilometreye ulaşması Irak'a mal gönderen iş adamlar mallarını zamanında teslim edemediği için bütün siparişleri iptal olmasına neden oldu.

Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan sıkıntılar yüzünden Irak'a mal gönderemeyen Mardinli işadamları sorununun çözülmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu.

Irak tarafındaki gümrüğün yetersiz olmasından dolayı Habur Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 100 kilometreye ulaşması Irak'a mal gönderen iş adamlar mallarını zamanında teslim edemediği için bütün siparişleri iptal olmasına neden oldu.

Dünden beri sadece 800 aracın kapıdan geçişine izin verildi. İzin verilen araçların çoğu tankerden oluşuyor. Nakliye yapan kamyoncular 15 gündür kuyrukta beklediği için malları fabrikalara geri boşaltmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Habur kapısında yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Ankara'ya giden Mardin Organize Sanayi Bölge Başkanı Nasır Duyan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile görüştü. Mardin'deki işadamlarının sıkıntılarını Bakan Güler'e anlatan Nasır Duyan, Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan sıkıntılar yüzünden 2 aydır Irak'a mal gönderemediklerini ifade etti.

Konuyu İçişleri Bakanı Muammer Güler'e ilettiğini belirten Mardin Organize Sanayi Bölge Başkanı Nasır Duyan, "Şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı. Kuyruk 100 km'yi aştı. Kamyoncularımız 15 gündür kuyrukta bekliyor. Yiyecek gıda bile kalmadı. Malları geri boşaltmak zorunda kaldılar. Fabrikalarımız durma noktasına geldi. Irak'tan alınan siparişler zamanında teslim edilemediği için Irak tüccarı artık bizimle iş yapmak istemiyor. Şu anda sadece 800 araç Habur'dan giriş yaptı. Bunların çoğu tankerlerden oluşuyor. Çözüm sürecini konuşuyoruz. Fakat binlerce insanın aş kapısı olan Habur Sınır Kapısı'nda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sorun valiler bazında ancak çözülür. Şırnak Valisi ile Dohok Valisi bu konuyu acil görüşmeleri gerekir. Bu işe acil el atmalarını bekliyoruz." dedi.

Marova fabrikası sahiplerinden Emin İlhan ise, şu ana kadar Habur Sınır Kapısı'nda herhangi bir gelişme yaşanmadığını söyledi. İlhan, "Kuyruk daha da uzadı. Şoförlerimiz daha fazla kuyrukta kalamayacaklarını iletiyorlar. Bazı şoförler malları geri fabrikalara götürmek zorunda kaldı. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bu sorunu çözmesini istiyoruz." dedi.

İşadamı Orhan Duyan, Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan sıkıntılar yüzünden şu an kadar her hangi bir yetkilinin kendilerini aramadığını ifade etti. Duyan, "Bu sorun sadece Mardin'in, Diyarbakır'ın Urfa'nın, Gaziantep'in değil bu sorun Türkiye'nin sorunudur. Maalesef şu ana kadar bu sorun çözülmedi. Zararımız daha da artıyor." şeklinde sıkıntılarını dile getirdi.

Bu haber 600 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,296 µs