En Sıcak Konular

Sınırda gerginlik!..

25 Eylül 2013 13:44 tsi
Hakkari'nin Irak sınırında bulunan Çukurca ilçesine bağlı Üzümlü Köyü'nde köylülerle askerler arasında gerginlik yaşandı. Bir grup köylü, sınırdaki arazilerine gidemediklerini iddia etti.

Olay, saat 16.00 sıralarında Hakkari'nin Irak sınırında bulunan Çukurca'nın Üzümlü Köyü'nde meydana geldi. İddialara göre, köylüler sınırdaki arazilerinden döndükleri sırada askerler tarafından durdurulmak istendi. Ancak bazı kişilerin 'dur' ihtarına uymaması üzerine vatandaşlarla askerler arasında gerginlik çıktı. Askerin bu sırada havaya ateş açtığı iddia edildi. Köyün çevresinde çember oluşturan askerlerden dolayı arazilerine gidemediklerini ileri süren köylüler, kendilerine yapılan uygulamadan memnun olmadıklarını söylediler. Bu olayın köyde dulması üzerine de Üzümlü Köyü'ndeki bir grup köylü, Çukurca ilçe merkezine gitmek üzere yola çıktı. Jandarma yetkilileri, yürüyüşe geçen köylüleri durdurup ikna etti. Köylüler adına seçilen 15 kişinin sorunlarını ilçe kaymakamı ve Çukurca 20'nci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral İrfan Özsert'e iletecekleri belirtildi.

Askerlerin, günlerdir köylerinin etrafını sardığını ve bu yüzden evlerinden arazilerine dahi çıkamadıklarını ileri süren köylüler, kaçakçı olmadıklarını belirterek, sınırda bulunan arazilerimize gittiklerini, dönüşte askerlerin durdurup müdahale ettiğini öne sürdü. Köylüler, arazimize gidemeyecek miyiz diye yaşananlara tepki gösterdi. Askerler ise bazı köylülerin 'dur' ihtarına uymadıkları için gerginliğin yaşandığı belirtti. 

Bu haber 553 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,049 µs