En Sıcak Konular

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden kınama

25 Eylül 2013 09:27 tsi
Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kenya'nın başkenti Nairobi'deki saldırıyı kınayarak, İslam'ın insan canı ve malını koruma altına aldığını bildirdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kenya'nın başkenti Nairobi'deki alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı kınadı.
 
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Şeyh Yusuf el-Karadavi ve Genel Sekreter Ali el-Karadaği imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Nairobi'deki alışveriş merkezi Westgate düzenlenen saldırı kınanarak, bu tür sorumsuzca davranışlarla sorunların çözülemeyeceği ve taleplerin gerçekleştirilemeyeceği bildirildi.
 
Saldırı haberlerinin birlik tarafından yakından takip edildiği belirtilen açıklamada, "Can ve mala zarar vermek haramdır. Bunlar İslam'da koruma altına alınmıştır. Sadece haklı olarak yapılabilir" ifadesi kullanıldı.
 
İslam'da koruma altına alınmış can ve mala karşı silah kullanmanın dinin öğretilerinin dışına çıkmak ve İslam'ın getirdiği ilke ve değerleri hafife almak anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Barışı seven, halklar arasında barış içinde yaşamayı ve milletlerarası kültürel bütünleşmeyi arzulayan tüm güçlerden; şiddet ve çatışma yanlılarının dünyada çatışmayı, şiddeti, nefret ve intikam ruhunu yaymalarına engel olmak için dünyadaki zulme uğrayan Müslümanların davalarına destek vermelerini ve davayı ciddiye almalarını talep ediyoruz."
 
Alışveriş merkezine düzenlenen terör saldırısında ve 4 gün süren operasyonlarda, 61'i sivil, 6'sı güvenlik görevlisi, 5'i terörist olmak üzere 72 kişi ölmüş, 11'i güvenlik görevlisi 240 kişi yaralanmıştı.

aa


Bu haber 505 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,013 µs