En Sıcak Konular

İlk defa BM Genel Kurulu'na hitap etti

25 Eylül 2013 08:18 tsi
İlk defa BM Genel Kurulu'na hitap etti Bu yıl ilk defa BM Genel Kurulu'na hitap eden İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi İsrail salondan ayrılarak boykot ederken, ABD ilk defa İran Cumhurbaşkanı'na karşı İsrail'in yaptığı protestoya katılmadı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ilk defa BM 68. Genel Kurul genel görüşmelerinde, üye ülke liderler ve temsilcilerine hitap etti.
 
Ruhani, Suriye krizi için herhangi bir askeri çözümün olmadığını dile getirerek, kimyasal silah kullanımını kınadı, Suriye'nin bu konuda attığı adımı olumlu karşıladı.
 
Konuşmasında sık sık, ''şiddet ve aşırılık''tan yakınan Ruhani, İran'daki seçim sonuçlarını dünya barışı adına bir umut olarak değerlendirerek, demokrasi ve sandığın önemine vurgu yaptı.
 
Ruhani, şiddete karşı verdiği bir örnekte ülkesinde öldürülen fizikçileri gösterirken, Saddam Hüseyin'in Irak'ı işgalini de son 30 yılda bu bölgedeki şiddete örnek olarak verdi. Ruhani, Filistin sorununa ilişkin de Filistinlilerin trajik olarak şiddete maruz kaldıklarını dile getirdi.
 
BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik yaptırımlarını eleştiren ve bununla insanların cezalandırıldığını dile getiren Ruhani, Irak örneğinde halkın nasıl zor duruma düştüğünün görüldüğünü bildirdi.
 
Ruhani, şiddet ve ekstremizmin insanoğlunun modern ortak yaşamında yeri olmadığını bildirdi. Konuşmasında İslamafobi ve ''Şiafobi''den bahseden Ruhani, dünya genelinde bütün insanları savaştan bıktığını belirtti. Ruhani, İran'ın bölgesel bir güç olduğunu ancak ikili ve çoklu bir şekilde, sorumlu aktörlerle işbirliği yapacağını bildirdi.
 
"ABD ile farklılıklarımız yönetilebilir"
 
Ruhani, çağımızda, nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahlarına yer olmadığını anlatarak, İran İslam Cumhuriyeti olarak ulusal çıkarın, İran'ın barışçıl nükleer programı üzerine olduğunu kaydetti.
 
İran'ın uluslararası işbirliği yapma konusunda ısrarlı olduğunu tekrarlayan Ruhani, karşılıklı güvene dayan transparan bir ilişkiden bahsederken, Obama tarafından yapılan konuşmayı çok dikkatlice dinlediğini, ABD ile farklılıklarının yönetilebileceğini dile getirdi.
 
Bu yıl ilk defa, İran tarafından İsrail'e yönelik "siyonist rejimi" ifadesi kullanılmazken, "savaş kafalı baskı güçleri'' anlamında bir ifade kullanıldığı dikkati çekti.
 
ABD İsrail'in boykotuna eşlik etmedi
 

Bu yıl ilk defa BM Genel Kurulu'na hitap eden İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi İsrail salondan ayrılarak boykot ederken, ABD ilk defa İran Cumhurbaşkanı'na karşı İsrail'in yaptığı protestoya katılmadı.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, twitter mesajında, İsrail temsilcisine İran’ın konuşmasını izlemelerini bildirdiğini ifade etti.
 
Daha önceki yıllarda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Genel Kurul'a hitabı sırasında başta İsrail ve ABD olmak üzere birçok batılı ülkenin yetkilileri, birlikte salonu terk ediyordu.
 
Bu yıl Obama'nın BM'deki konuşmasında da İran yetkililerinin salonda bulunduğu görüldü.
 
Netanyahu'nun konuşması
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, New York'ta, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasına, ABD Başkanı Barack Obama’ya, Genel Kurul'un açılışındaki ifadelerinden dolayı teşekkür ederek başladı.
 
İran konusuna değinen Netanyahu, "İran’ın uzlaşmacı sözleri şeffaf ve doğrulanabilir bir eylemle eşleşmeli" diye konuştu.
 
İran’ın yatıştırıcı sözler ve simgesel eylemlerle bomba edinme yolunda devam edebileceğini düşündüğünü savunan Netanyahu, "Kuzey Kore’nin de daha önce yaptığı gibi İran da kozmetik tavizler sunarak kendi istediği bir zamanda hızla nükleer inşayı yapabilme kabiliyetini koruyarak, yaptırımları kaldırmaya çalışacaktır" yorumunda bulundu.
 
Netanyahu, İran’ın nükleer silah geliştirme kapasitesini gerçekten çürüttüğünü göstermesi halinde samimi diplomatik çözümlere İsrail’in hazır olduğunu dile getirerek, "Fakat yarım tedbirlere aldanmayacağız. Sürekli İran’ın nükleer silah takibini yapmak sadece bir sis perdesi sağlar, buna dünyanın da aldanmaması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

aa


Bu haber 614 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,651 µs