En Sıcak Konular

Tunus'ta Nahda Hareketi dörtlü girişimi kabul etti

20 Eylül 2013 20:59 tsi
Tunus'ta koalisyon hükümetinin büyük ortağı Nahda Hareketi Partisi, ülkedeki siyasi krize çözüm bulunması amacıyla başlatılacak ulusal diyalog görüşmeleri için dörtlü girişimi kabul ettiğini açıkladı.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, Nahda'nın ülkedeki en büyük işçi sendikası olan  Tunus İşçi Birliği Sendikası,Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinin gözetiminde yürütülecek ulusal diyalog görüşmelerini kabul ettiği bildirildi.
 
Açıklamada, Tunus halkının beklentilerini karşılayacak ve ülkedeki siyasi krizden çıkışı sağlayacak ciddi ulusal diyalog sürecine bir an önce girilmesi çağrısı yapılarak, Nahda'nın, tüm konularda uzlaşma sağlanması adına diyalog görüşmelerine hazır olduğu kaydedildi.
 
Nahda Hareketi Partisi, yaklaşık 2 hafta önce 10 muhalefet partisiyle ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizi aşmak için "hiçbir önkoşul olmadan" ulusal diyalog konferansı düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.
 
Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Tunus Kurucu Meclisi Üyesi Muhammed el-Brahmi'nin evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından, Tunus'ta hükümete karşı geniş çaplı protestolar başlamıştı. Ülkede bazı kesimler hükümetin düşmesi ve Tunus Ulusal Kurucu Meclisi'n feshedilmesi için gösteriler düzenlerken, hükümet yanlıları da "meşruiyetin korunması ve ulusal birliğin sağlanmasını" talep ediyor.

aa


Bu haber 572 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,907 µs