En Sıcak Konular

Muhalif Türkmenlerden yardım çağrısı

20 Eylül 2013 12:47 tsi
Suriye'nin Lazkiye kenti Bayırbucak Türkmen bölgesinde Esed rejimine bağlı birliklerle savaşan Türkmenler, kısıtlı imkanlarla sivil halkı korumaya çalışıyor.

Yaklaşık 15 ay önce bölgenin kontrolünü ele geçiren Türkmenler, elektrik, su ve telefonlar kesik olmasına rağmen sivil halkı korumak için kısıtlı imkanlarla mücadele veriyor. Türkmenler, başta ağır silah olmak üzere gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor.
 
Ormanlık alanda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren Türkmen askerler, ele geçirdikleri tankları, yakıt ve mermi sıkıntısı nedeniyle kullanamazken, kendi imkanlarıyla oluşturdukları atış poligonunda eğitim yapıyor.
 
Türkmen Dağı Tugayı Muhafız Bölüğü Komutanı Emir Kali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olumsuzluk ve imkansızlıklara rağmen devrim inançlarının ilk günkü gibi sağlam olduğunu söyledi.
 
Rejime ait birliklerin Türkmen bölgesini sürekli ağır silahlarla bombaladığını ifade eden Kali, Türkmen askerlerin ülkenin çeşitli bölgelerinde özgürlük mücadelelerini sürdürdüğünü kaydetti.
 
Silah ve cephanenin yanı sıra yiyecek sıkıntısı çektiklerini vurgulayan Kali, ilaç bulamadıkları için bölgede çatışmalarda yaralananları tedavi edemediklerini belirtti.
 
Kali, şöyle devam etti:
 
"Bize yardım eden ülkelere ve başta Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Ancak yardımlar yeterli değil. Birçok devlet yardım sözü verdi. Özellikle ağır silahlar vereceklerini söylüyorlar ama vermediler. Verilen hiçbir söz tutulmadı. Uluslararası toplum bizi öksüz bıraktı. Artık yeter, bir an önce yardım etsinler."
 
Muhaliflerin, ülkenin birçok noktasında ilerleyişini sürdüğünü savunan Kali, Esed rejiminin devrilip özgürlüklerine kavuşacakları günü sabırsızlıkla beklediklerini sözlerine ekledi.
 

Bu haber 498 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,509 µs