En Sıcak Konular

BM'nin gündemi Suriye ve İran

20 Eylül 2013 11:33 tsi
BM'nin gündemi Suriye ve İran Cumhurbaşkanı Gül'ün de katılacağı 68. Dönem BM Genel Kurulu salı günü toplanacak. Görüşmelerin en önemli gündemini ise Suriye'deki iç savaş ve İran'ın nükleer programı oluşturacak.

68. Dönem BM Genel Kurulu’nun, dünya liderlerinin katılımıyla 24 Eylül Salı başlayacak yıllık genel görüşmelerinde en önemli gündemin Suriye'deki iç savaş, bu ülkenin kimyasal stoklarının imhası için izlenecek yol ve İran'ın nükleer programı olması bekleniyor.
 
Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün temsil edeceği BM Genel Kurulu'na 131 ülkenin devlet veya hükümet başkanı ile en az 60 ülkenin dışişleri bakanının katılacak.
 
Suriye'de 2,5 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş, BM'nin kimyasal silah kullanıldığını teyit eden raporu ve Rusya ile ABD arasında Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesine ilişkin varılan anlaşma liderlerin önemli gündem maddelerinden birisi olacak.
 
Ruhani ilk kez katılacak, Beşir vize bekliyor
 
BM Genel Kurulu sırasında en fazla ilgi çekmesi beklenen liderler arasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bulunuyor. Ruhani'nin ilk genel kurul konuşmasında ne tür mesajlar vereceği merak ediliyor.
 
Ruhani'nin ılımlı açıklamaları ve Genel Kurul öncesi siyasi mahkumların bir kısmının serbest bırakılması olumlu karşılanırken, New York'taki diplomatik temaslar arasında yer alacak İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde nasıl bir hava oluşacağı da merakla beklenen konular arasında.
 
Genel Kurul'un gündemini meşgul edecek diğer konu da Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in durumu. BM Genel Kurulu'nda Sudan'ı temsil etmek için ABD'ye vize başvurusunda bulunan Beşir'in, eğer vize alabilirse nasıl bir tepkiyle karşılaşacağı merak ediliyor.
 
Davutoğlu da yoğun diplomasi trafiği gerçekleştirecek
 
Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik edecek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gündeminde ağırlıklı olarak Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne adaylığı ve Suriye'deki gelişmeler olacak.
 
Yabancı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek Davutoğlu, Genel Kurul marjında Türkiye'nin çeşitli ülkelerle başlattığı girişimlere ilişkin toplantılara da katılacak.
 
Futbol maçıyla ‘’kadına şiddete son’’ diyecekler
 
BM Genel Kurul Genel Görüşmeleri sırasında sosyal etkinlikler de gerçekleştirilecek. Kadına şiddetin engellenmesi için düzenlenecek futbol maçı ve Central Park'ta düzenlenecek Küresel Vatandaşlık Festivali bu etkinliklerden ikisi.
 
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ve Norveç’in kadın milletvekillerinden Lene Vågslid, bazı ülkelerin BM daimi temsilcileri ve üst düzey yetkilileri, futbol maçında "kadına şiddete son" mesajı verecekler.
 
İngiliz Oxfam adlı yardım kuruluşu da BM Genel Kurul üst düzey görüşmeleri sırasında, Suriyeli göçmenlerin resimlerini 3D olarak yaklaşık 8 metre'ye 6 metre ebadında hazırladığı kanvas tuval üzerine sergileyecek.
 
Sergide, Suriyeli göçmenlerin, Suriye haritası üzerindeki masada oturan Putin ve Obama'ya bakan görüntülerine yer verileceği belirtildi.
 
New York'ta zirve hareketliliği
 
New York, BM Genel Kurulu dolayısıyla 193 ülkeden devlet adamları, diplomatlar, gazeteciler, akademisyenler ve farklı sektörden çok sayıda üst düzey misafiri ağırlamaya hazırlanıyor.
 
BM Zirvesi nedeniyle New York'ta güvenlik önlemlerinin son derece artırıldığı görülürken, BM Genel Merkezi binasının çevresinde bazı sokaklar, yaya ve araç trafiğine kapatılacak.
 
Toplantılar sırasında BM binaları çevresinde protestocuların da bulunacak olması nedeniyle New York polisi bina çevresinde de hazırlıklar yapıyor. Bazı yolların kenarları beton bloklarla kapatılırken bazı caddelere de bariyerler şimdiden yerleştirildi.

aa


Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,567 µs