En Sıcak Konular

Mısır, Katar'ın yardımını iade etti

20 Eylül 2013 09:52 tsi
Mısır, Katar'ın gönderdiği 2 milyar dolarlık yardımı iade etti.

Mısır, kredi şartlarının ağır olmasını gerekçe göstererek, Katar'ın gönderdiği 2 milyar doları geri iade ettiğini açıkladı.
 
Mısır Maliye Bakanlığı yetkililerine dayandırılan bilgiye göre, Katar Milli Bankası'nın çıkarına olacak şekilde anlaşmada olmamasına rağmen mevduatın tahvile dönüştürülmesinde zorlayıcı şartlar konuldu.
 
Mısır Maliye Bakanlığı'nda üst düzey bir yetkili, Mısır Merkez Bankası'nda Katar'ın mevduat hesabı olarak bulunan 2 milyar dolarının iade edildiğini söyledi. Yetkili bunun, Katar'la Merkez Bankası'nda bulunan meblağın tahvillere dönüştürüleceğine dair bir anlaşmanın olmamasından kaynaklandığını vurguladı.
 
Maliye Bakanlığı yetkilisi, Katar'ın, 2 milyar dolarlık mevduat hesabının tahvillere dönüştürülmesinde ağır şartlar öne sürdüğünü, bundan dolayı da hükümetin bu kaynağın geri çevrilmesinin uygun olduğuna karar verdiğini bildirdi.
 
Yetkili, Katar'ın tahvillere uygulanacak faiz oranının yüzde 5 olması yönünde bir talebinin yanında geri ödeme süresinin de 1 yıl ile sınırlandırılmasını istediğini dile getirdi.
 
Mısır'da yaşanan 25 Ocak 2011 halk devrimi sonrasında Katar, Mısır'a toplam 8 milyar dolar yardım göndermiş, bunun 5,5 milyar dolarının mevduat hesabı olarak tahvilleştirilmesini istemişti.
 
Mısır hükümeti, söz konusu paranın 3,5 milyar dolarlık miktarının 2,5 milyarını 18 ay yüzde 4,25 faiz oranıyla, ikinci kısmı olan 1 milyar doları ise 36 ay sonra geri ödemeli yüzde 3,5 faiz oranlarıyla kullanmıştı. Bu son gönderilen 2 milyar doların geri ödemesinin 1 yıl, faiz oranının da yüzde 5 olması kredinin şartlarını ağırlaştırdığı ifade edildi.
 
Mısırlı bir yetkili, bu kararın alınmasında, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'ten gelen kaynağın 12 milyar doları bulması sonucu ülkenin döviz ihtiyacının azalmasının etkili olduğunu söyledi.
 
Katar'dan yapılan açıklamada da Mısır hükümetinin kararının saygıyla karşılandığı ifade edildi.
 
Katar'ın resmi haber ajansı KUNA'nın Katar Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre, mevduatın tahvillere dönüştürülmesi için geçen 2 hafta içinde Mısır Merkez Bankası teknik heyeti ile Katar tarafı arasında birkaç defa görüşme gerçekleştiği ifade edildi.

trthaber


Bu haber 536 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,199 µs