En Sıcak Konular

''Cenevre'de yapıcı görüşmeler oldu''

13 Eylül 2013 13:33 tsi
''Cenevre'de yapıcı görüşmeler oldu'' ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını ve bu görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının denetlenmesi konusunda  Rusya Dışişleri Bakanı SergeyLavrov ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını ve bu görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
 
Kerry,  Lavrov ve Birlemiş Milletler ve Arap BirliğiSuriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Rusya'nın önerdiği Suriye planı ve Cenevre-2 Konferansı sürecini değerlendirmek üzere BM Cenevre Ofisi'nde bir araya geldi.
 
Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kerry, Bakan Lavrov ile dün başlayan görüşmelerine bugün de devam edeceklerini ifade ederek, "Yapıcı görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler devam ediyor" dedi.
 
Lavrov ile Suriye müzakerelerinin nerede yapılacağı ve bunun nasıl yürütüleceği konularını tartıştıklarını ifade eden Kerry, "Başkan Obama, Suriye ile ilgili olarak, görüşmelerle varılacak bir çözüme derin bir biçimde bağlıdır" diye konuştu.
 
Rusya'nın da böyle düşündüğünü vurgulayan Kerry, çözümün oluşması için ortak bir temel bulmaya çalıştıklarını söyledi.
 
Cenevre-2 Konferansı konusunda yapacakları bazı "ev ödevleri" olduğunu ancak henüz detay veremeyeceklerini belirten Kerry, 28 Eylül'de yapılacak BM Genel Kurulu sırasında New York'ta tekrar bir araya geleceklerini ve Cenevre-2 Konferansı için tarih belirlemeye çalışacaklarını kaydetti.
 
Cenevre Konferansı'nın başarılı olabilmesi için Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması konusunda önümüzdeki saatler ve günlerde yapacakları çalışmaların çok önemli olduğuna işaret eden Kerry, Rusya ve ABD'nin Suriye'deki ölümlerin ve sığınmacı sayısının artması ile insani yıkım konusunda çok kaygılı olduğunu kaydetti.

aa


Bu haber 645 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,255 µs