En Sıcak Konular

Esed'den kaçan askerleri ÖSO koruyor

13 Eylül 2013 12:52 tsi
Suriye'de rejim birliklerinden kimi kendi isteğiyle ayrılan, kimi çatışmalar sırasında Özgür Suriye Ordusuna esir düşen askerler, muhaliflerin koruması altında yaşıyor.

Suriye'deki iç savaş her geçen gün şiddetini arttırıken, rejim birliklerinin yanında yer alan askerlerin de ordudan kaçışı devam ediyor.
 
Kendi isteğiyle kaçanların yanı sıra, çatışmalarda yaralı olarak esir düşen askerler, ölüm korkusuyla geldikleri muhaliflerin yanında, beklediklerinin aksine tüm ihtiyaçları karşılanarak rahat bir şekilde kalıyor.
 
Yıllarca savaştıkları rejimin yanında kendilerine anlatılanlardan farklı bir muameleyle karşılaştıklarını söyleyen askerler en büyük pişmanlıklarının bilmeden girdikleri savaşta kendi halklarını öldürüp, zulmetmek olduğunu belirtiyor.
 
Muhaliflerden esir askere tedavi
 

Geçtiğimiz yıl İdlib'te çatışmalar sırasında yaralı olarak esir düşen Heysem Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed için kendi vatandaşlarına karşı silah tuttuğuna bin pişman olduğunu söyledi. Esir düştüğünde ordusunun kendine sahip çıkmadığını, ölüme terk ettiğini belirten Ahmed, şunları anlattı:
 
"Olaylar başlamadan önce askerdim. Olaylar başladıktan sonra bize sürekli devlet kanallarının haberlerini gösteriyorlardı. Sürekli, dışardan gelen insanların, halkımızı katlettiğini söylüyorlardı. İdlib'te çatışmalar sırasında vuruldum ve esir düştüm. İlk başta onlardan çok korktum, çünkü bize sürekli bunların ne kadar acımasız olduğu anlatıldı. O kadar korkmuştum ki esir düştüğümde beni keseceklerini düşünüyordum.  Ama beni yakaladıklarında 'nerelisin, kimdensin' diye sormadılar ama asker olduğumu biliyorlardı. İlk olarak kendi doktorlarına götürüp tedavimi yaptılar, ilaçlar verdiler."
 
Esir düştükten sonra muhaliflerin çok farklı olduğunu ve gerçekten ülkesi için savaştığını anladığını belirten Ahmed, onların yanında her ihtiyacı karşılanarak rahatça ve huzur içerisinde kalabildiğini kaydetti.
 
Ordudan kaçmak ihanetti
 
Ordudayken korktuğu için kaçmayı düşünmediğini belirten Ahmed, kendilerine sürekli kaçmaları halinde bunun bir ihanet sayılacağını, idam edileceklerinin hatta ailelerine dahi zarar verileceğinin söylendiğini kaydetti. Ordudan biri öldüğünde rejimin onlara dahi sahip çıkmadığını ifade eden Ahmed, "Öyle şeylere sahit oldum ki hayatını kaybeden Esed askerlerini dahi ÖSO defnetti. Rejim, cenazeleri almak bile istemedi. Ölü askerlerimize bile muhalifler sahip çıktı" diye konuştu.
 
Kendi isteğiyle ÖSO'ya teslim olan askerlerden Münir Milhem ise orduda kandırıldıklarını, anlatılanın aksine çatıştığı kişilerin kendi halkları olduğunu geç de olsa öğrendiklerini söyledi.
 
Devlet televizyonunun sürekli yalan yanlış haberler yaptığını ifade eden Milhem, "Yıllarca Esed'in yayında savaştım, ailem hala onun arkasında. Ama gerçekleri görünce muhaliflerin safına geçtim. İnsanların evlerini, yurtlarını bırakıp kaçtıklarını bilmiyordum. Ama ordudan ayrıldıktan sonra insanlarımızın topraklarını bırakıp çadırlarda yaşadıklarını gördüm. Onların o halini görünce yaptıklarıma bin pişman oldum" diye konuştu.


Bu haber 633 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,366 µs