En Sıcak Konular

''ABD, prestij kaybedecektir''

13 Eylül 2013 11:21 tsi
''ABD, prestij kaybedecektir'' SMDK İngiltere Temsilcisi Velid Safur, Beşşar Esed'in hiçbir zaman elindeki tüm kimyasal silahları teslim etmeyeceğini söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) İngiltere Temsilcisi Velid Safur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın, "Suriye rejiminin kimyasal silahlarının imha edilmesine" yönelik önerisiyle ilgili, Suriye'nin vurulacağını fark ettikten sonra Rusya'nın böyle bir teklifte bulunduğunu söyledi.
 
Rusya ve Suriye rejiminin "uluslararası toplumu farklı bir yöntemle kandırmaya" karar verdiğini kaydeden Safur, "Ancak bu numara ve öneri, Esed rejiminin kimyasal silahlar kullandığını, kimyasal silah kullanımıyla ilgili yalan söylediğini kanıtlamış oldu. Bu, Esed rejimini cezalandırmaktan kurtarmak için yapılan yeni bir manevradır, eğer başarılı olurlarsa, başka bir saldırı olabilir" diye konuştu.
 
"Esed'in tüm kimyasal silahlarını teslim edeceğini düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya ise SMDK İngiltere Temsilcisi Safur, "Beşşar Esed büyük bir yalancı. Elindeki bütün kimyasal silahları teslim etmeyecektir. Bir kısmını saklayacaktır ve tamamen yenilgiye uğramadan önce Suriye halkına karşı ürettiği sarin gazını kullanmaya hazırlanacaktır" yanıtını verdi.
 
"ABD, prestij kaybedecektir"
 
Rusya'nın Obama'dan, Suriye rejimine askeri müdahale seçeneğini ihtimal dışı bırakmasını istediğini ifade eden Safur, şöyle konuştu:
 
"Teknik konular üzerinde zaman harcanacaktır ve askeri müdahale ihtimali azalacaktır. Diğer yandan, ABD süper güç olarak, zayıf bir başkanın eylemsizliğinden dolayı prestij kaybedecektir. ABD, bu ay içerisinde geçen ay saldırının yapıldığı tarihin tam birinci ayı olan 21 Eylül'e kadar askeri müdahalede bulunmazsa, hiç bulunmayacaktır."
 
Bu arada kimyasal silah uzmanları, Suriye rejiminin sadece Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni imzalamasının yeterli olmayacağını, kimyasal silah uzmanlarının ülkeye girişine izin verilmesi gerektiğini bildiriyor.
 
Kimyasal silah uzmanı ve İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'un Uluslararası Güvenlik Birimi'nin Araştırma Direktörü Dr. Patricia Lewis, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni imzaladıktan sonra Rusya, ABD gibi ülkelerden askeri kimyasal silah uzmanlarının ülkeye girişine izin vermesi ve bu uzmanların kimyasal silah stoklarını Suriye'den çıkarılması için güvenli bir yere taşıması gerektiğini söyledi.
 
Lewis, kimyasal silahların dünyada neredeyse her gün özel tesislerde imha edildiğini, bu tesislerin en büyüklerinin ise ABD ve Rusya'da bulunduğunu anlattı. Kimyasal silahların iki yolla güvenli şekilde imha edildiğini kaydeden Lewis, "Ya başka kimyasallarla karıştırılarak yeni bileşikler haline getirilir ve imha edilir ya da çok yüksek ısı kullanılarak yakılır" dedi.

aa


Bu haber 866 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,656 µs