En Sıcak Konular

Sıra sivil generallerde

13 Eylül 2013 09:13 tsi
Sıra sivil generallerde 28 Şubat dönemine ilişkin davada, sıra darbenin sivil ayağının yargılanmasına geliyor.

Savcılığın elindeki en kritik delillerden biri Genelkurmay'ın ziyaretçi defteri. Hesaplar da inceleniyor.
 
Türk siyasi tarihine "Post Modern Darbe" olarak geçen 28 Şubat dönemine ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan açılan davada askerlerin yargılaması devam ederken, sivillerle ilgili iddianame hazırlığı sürüyor.

Postmodern darbenin sivil ayağını uzun süre önce mercek altına alan Savcılık, dönemin sivil aktörlerine yönelik emniyette iki özel birim oluşturdu. Ayrıca toplanan belgelerin tutarlılığını tespit etmek ve 28 Şubat sürecindeki bağlantılarını somutlaştırmak üzere bir de bilirkişi görevlendirildi.

28 Şubat 'postmodern' darbesinin asker ayağındaki 103 sanık hakim karşısında haklarındaki suçlamaları dinlemeye devam ediyor. Soruşturmayı yürüten TMK 10'uncu maddesiyle görevli Savcı Mustafa Bilgili, darbenin gazeteci, siyasetçi, üniversite ve sivil toplum örgütlerindeki sivil ayağına yönelik çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Sabah'ta yer alan habere göre; Savcılık, soruşturma için emniyet bünyesinde oluşturduğu özel ekiple araştırmalarını derinleştirirken, özellikle Genelkurmay'dan gelen belgelerde, darbeye destek verdiği düşünülen kişilerle ilgili bağlantılar kurulmaya çalışılıyor.

Savcılık, elindeki en kritik delillerden biri olan Genelkurmay'ın ziyaretçi defterinde ismi geçen sivil aktörlerin temas trafiği ile sonrasında üstlendiği rollere ilişkin geniş bir çerçeve oluşturuyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun da (MASAK), savcılığın verdiği isimler üzerinde ekonomik incelemesini tamamlanma aşamasına getirdiği öğrenildi. Banka hesapları, tapu kayıtları incelenen bazı işadamları, oda başkanları, sendika yöneticileri, dönemin bazı YÖK çalışanları ile gazeteciler arasında servetinde ciddi artış olanlarla ilgili ayrıca liste çıkarıldı. Önümüzdeki günlerde savcılığa teslim edilecek olan belgelerde yer alan para kaynakları bir bir tespit edilecek.

Gazete yöneticilerinin görüşmeleri inceleniyor
 
28 Şubat sanıkları savcılık ifadelerinde, bazı gazete patronlarının ve gazete yöneticilerinin karargaha gelerek dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile görüşme yaptıklarını söylemişti. İfadelerde bu görüşmelerin Genelkurmay'da kelimesi kelimesine tutanak altına alındığı belirtilmişti. Savcılık da, görüşmelere ilişkin tutanakları soruşturmaya dahil etti.
 Bu haber 861 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,379 µs