En Sıcak Konular

Kanada'da dini gruplar yasağa karşı birleşti

13 Eylül 2013 08:57 tsi
Quebec'te dini sembol ve kıyafetlerin yasaklanmasını öngören yasa tasarısına karşı yarın tüm dini gruplar büyük bir eylem yapacak...

Kanada'nın Quebec eyaleti hükümetinin resmi kurum ve kuruluşlarda çalışanların, dini sembol ve giysileri yasaklayan kanun tasarısı, Montreal'de tüm inanç gruplarını bir araya getirdi. Montreal Müslümanlar Konseyi'nin yarın Emilie Gamelin Parkı'nda düzenleyeceği protestoya, şehirdeki tüm dini gruplar destek veriyor.
 
Montreal Müslümanlar Konseyi Başkanı Selam Elmenyavi, dün gün boyu yaptıkları toplantılarda Hristiyan, Yahudi, Sih ve diğer dini grupları protesto mitingine davet ettiklerini ve bu grupların yarınki eyleme katılacaklarını söyledi.
 
Eyleme, 20 binin üzerinde katılım beklediklerini belirten Elmenyavi, Müslümanların da diğer grupların zaman içinde düzenleyecekleri eylemlere katılacağını bildirdi.
 
Elmenyavi, "Tüm Quebec ve Kanada halkını, kurumsallaştırılmaya çalışılan bu ayrımcılığa ve uluslararası hukuk ile güvence altına alınmış en temel hak ve özgürlüğün ortadan kaldırılmasına karşı çıkmaya çağırıyoruz" dedi.
 
Montreal Türk Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Mesut Koçak da Türk toplumu olarak yarınki mitinge katılacaklarını söyledi.
 
Koçak, "En temel insan haklarından birisi olan dini özgürlüklerin, Kanada gibi bir ülkede hele hele Quebec gibi bir eyalette ortadan kaldırılması aklımızdan bile geçmezken, hayata geçirilmeye çalışılıyor. Buna tepkisiz kalamayız" yorumunda bulundu.
 
ÜNİVERSİTE GAZETESİNDE İLGİNÇ İLAN
 
Öte yandan, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Monttreal'deki McGill Üniversitesi'nin öğrenci gazetesi McGill Daily'de yer alan bir ilan da okuyucularına farklı mesajlar verdi.
 
Toronto merkezli Lakeridge Sağlık Hizmetleri isimli kuruluşun, McGill Daily'de yayımlanan ilanında, başörtülü bir doktor fotoğrafının yanına, Ontario eyaletindeki özgürlüklere atıfta bulunularak, "Kafanızda ne olduğu değil, içindekiler umurumuzda. Toronto'ya gelin ve bize katılın" çağrısı yer aldı.
 
Eyalet hükümetinin tasarısının yasalaşması ile Yahudilerin başındaki kipa, Sihlerin türbanı, Hristiyanların abartılı büyüklükte boyunlarına taktıkları haçları, Müslüman kadınların başörtüsü ya da peçeleri, parmaklara takılan Davut Yıldızı, haç ya da bir dini simgeleyen yüzükler ile kulaklara takılan küpeleri, kamuya ait iş yerlerinde çalışanlarca kullanılamayacak.

dunyabulteni


Bu haber 560 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,092 µs