En Sıcak Konular

Esed'i aklama operasyonu mu?

13 Eylül 2013 08:38 tsi
Esed'i aklama operasyonu mu? 'Esed'i suçlayan' BM raporunun açıklamasına günler kala ABD-Rusya-Suriye hattında gelişen 'diplomasi' trafiği, Şam'a yönelik müdahalenin önlenmesi girişimi olarak yorumlanıyor.

ABD'nin Esed'e 'Kimyasal silahları iade et, operasyon olmasın' teklifinin altından kirli pazarlık çıktı. Washington ve Moskova, BM'nin Şam yönetimini suçlayan raporu yayınlanmadan müdahaleye set çekip, Esed'i kurtaracak pazarlık sürecini başlattı.

Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili BM müfettişleri tarafından hazırlanan ve 16 Eylül Pazartesi günü açıklanması beklenen raporun detayları basına sızdı. Amerikan Foreign Policy dergisinin yayımladığı rapora göre, 21 Ağustos'ta Suriye'nin başkenti Şam'ın yakınlarındaki Guta'da bin 400'ü aşkın sivilin hayatını kaybetmesine yol açan kimyasal saldırının Beşşar Esed yönetimi tarafından düzenlediği ortaya çıkıyor. Raporda Esed yönetimi direk suçlanmazken, dergiye konuşan BM diplomatları, bölgeden ve kurbanlardan alınan kan, idrar ve toprak örneklerinin böylesi bir saldırıyı ancak rejimin işlemiş olabileceğini gösterdiğini söyledi.

RAPORU BEKLEMEDİLER


Geçtiğimiz günlerde Amerikan CBS kanalına konuşan Esed, 'kendi halkına kimyasal silah kullandığına dair ortada hiçbir kanıt olmadığını' iddia etmişti. Kimyasal saldırıyı 'kırmızı çizgi' olarak gören ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye yönelik askeri müdahale için sorumluluğu Kongre'ye bırakmıştı. Gözlerin Kongre'deki oylamaya çevrildiği sırada ise Rusya'dan gelen 'Suriye'nin kimyasal silahları uluslararası denetim altına alması' teklifi, Şam tarafından da onaylanınca dengeler bir kez daha değişti. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; 'Esed'i suçlayan' BM raporunun açıklamasına günler kala ABD-Rusya-Suriye hattında gelişen 'diplomasi' trafiği, Şam'a yönelik müdahalenin önlenmesi girişimi olarak yorumlanıyor.

'KİMYASALSIZ' KATLİAMLAR

Öte yantan muhaliflerin Esed rejimiin eline yeni bir koz verilmesi olarak değerlendirdiği gelişmeler sırasında Suriye'de 'kimyasalsız' saldırılar yine birbirini izledi. 21 Ağustos'taki kimyasal saldırı dünyada infiale neden olurken, söz konusu saldırıdan şu ana kadar yaklaşık bin 800 kişinin hayatını kaybetmesine tepki gösterilmemesi dikkati çekiyor.Bu haber 736 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,819 µs