En Sıcak Konular

ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere yakalama kararı

7 Eylül 2013 20:47 tsi
ODTÜ'de, bir grup başörtülü öğrenciyi ellerinde dövizlerle protesto eden öğrenciler için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Görüntülere yansıyan öğrencilerden bir gözaltına alınırken diğer için 'yakalama kararı' çıkarıldı.

Radikal'in haberine göre; ODTÜ’de, bir grup başörtülü öğrenciyi ellerinde dövizlerle protesto eden öğrenciler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’nın talimatıyla soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında Ankara polisi öğrencilerin evlerine operasyon düzenlerken, evde bulunan öğrencilerden Heyyem Yiğit gözaltına alındı. Olayın sosyal medyaya da yansıyan görüntülerinde yer alan İlknur Özcan isimli diğer öğrenci ise aranıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, ODTÜ’de kayıt işlemleri sırasında stant açan türbanlı öğrencileri, ellerinde dövizler bulunan bir başka grup öğrenci okuldan çıkarmak istemiş, bu olaya ilişkin video kaydı sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere pek çok bakan ve milletvekilinin tepki gösterdiği olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve türbanlı grubu taciz ettiği söylenen öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında olayla ilgili görüntüde yer alan iki öğrencinin evlerine bugün akşam saatlerinde baskın düzenlendi.


NEYLE SUÇLANDIKLARI BİLİNMİYOR
Avukat Deniz Özbilgin’in verdiği bilgiye göre evinde bulunan, görüntüde yer alan Heyyem Yiğit isimli öğrenci gözaltına alınarak Emniyet’e götürüldü. Diğer öğrenci İlknur Özcan ise evinde bulunmadığı için hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Radikal’e bilgi veren avukat Deniz Özbilgin, müvekkillerinden Yiğit’in şu anda Emniyet’e götürüldüğünü belirterek, “Suçlamanın ne olduğunu bilmiyoruz. Müvekkilim şu anda polis otosunda emniyete götürülüyor. Gidince suçlamayı orada öğreneceğiz” dedi.

St. Petersburg’daki G20 zirvesine katılan Başbakan Erdoğan burada düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine olayı “solcuların ötekileştirmesi” olarak tarif etmiş, “YÖK gereğini yapacaktır, biz de yapacağız” demişti.


ŞİKAYETÇİ OLDULAR
Bu arada olay günü dövizli protestoyla okuldan zorla çıkarılmak istenen ve bir süre sonra kampüsten ayrılan öğrenciler de savcılığa suç duyurusunda bulunarak olay günü kendilerini protesto eden öğrencilerden şikayetçi oldu.

Bu haber 821 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,593 µs