En Sıcak Konular

"Esed'e yakın isimler mal varlıklarını kaçırıyor"

2 Eylül 2013 22:45 tsi
Suriye'ye askeri müdahale tehditlerinin artmasıyla rejime yakın isimlerin mal varlıklarını yurt dışına kaçırdığı yönündeki haberler arttı.

Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesinde kimyasal silah kullanılarak yapılan katliamın ardından Suriye'ye düzenlenmesi muhtemel askeri müdahalenin tartışıldığı ortamda, Devlet Başkanı Beşşar Esed'e yakın isimlerin, mal varlıklarını yurt dışına kaçırdığı yönündeki haberler artış gösterdi.

AA muhabirine konuşan Suriyeli ekonomi uzmanı Semir Suayfan, Esed'e yakın isimlerin yurt dışına para kaçırmasının yeni bir şey olmadığını, Suriye'de savaşın başlamasından bu yana bu durumun devam ettiğini ve rejimin düşmesi durumunda kaçırılan mallar üzerinde uygulanacak yaptırımları kabul etmeyeceği düşünülen Rusya'ya büyük miktarda para kaçırıldığını söyledi.

Suayfan, rejimin, ülkede yeniden kontrolü sağlama ümidini kaybettiği için "mal kaçıranların kendini yarı yolda bıraktıklarını düşünse de durumu kabullendiği" değerlendirmesini yaptı.

Rejimin son dönemde mal kaçırmaya engel olmak için çok sayıda kanun çıkardığı, döviz bürolarını kapattığını ancak bunun hiçbir şeyi değiştirmediğini belirten Suayfan, başta devlet adamları ve nüfuzlu aileler olmak üzere birçok kişi tarafından bu kuralların çiğnendiğine dikkati çekti.

Suriyeli yetkililerin, mal varlıklarını "Avusturya, İsviçre, Lübnan gibi ülkelerde sakladığını" öne süren Suayfan, son iki yıldır bu malların Rusya'ya aktarıldığını kaydetti.

Esed'e yakın isimler ve işadamlarının mal varlıklarını kaçırdığı ülkeler arasında "aslan payını Lübnan'ın aldığı" ifade ediliyor. Son olarak, Halep Hava Kuvvetleri'ne bağlı İstihbarat Şubesi Şefi Tümgeneral Cami, mal varlığını Lübnan'a aktarmıştı.

AA



Bu haber 580 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,387 µs