En Sıcak Konular

TSK, kışlalarda hintkeneviri tespit etti!

2 Eylül 2013 18:17 tsi
TSK, kışlalarda hintkeneviri tespit etti! Kışladaki asker arasında uyuşturucu kullananların oranı yüzde 12; çoğu er-erbaş özenerek uyuşturucuya kışlada başlıyor!

Genelkurmay'ın hazırladığı rapora göre, bazı kışlalarda otların arasında hintkeneviri yetiştirildiği tespit edildi.

Malatya'daki Altay Kışlası'nda "Madde bağımlısı erbaş ve erler" hakkında yapılan tespitler "Hizmete Özel" istihbarat raporlarında da yer aldı.

Kışladaki asker arasında uyuşturucu kullananların oranının yüzde 12 düzeyinde olduğu belirtilen raporda, çoğu er-erbaşın özenerek uyuşturucuya kışlada başladığı, mevzuatın yetersizliği nedeniyle "disiplinin sağlanamadığı" belirtildi.

Son olarak Ağrı'da bir askerin kışladan kaçarak uyuşturucu tacirleriyle uyuşturucu satın almak için buluşması ve çıkan anlaşmazlık sonucunda bıçaklanarak gasp edilmesinin ardından Malatya'da bir kışlada da 66 askerin uyuşturucu kullandığı tespit edildi. İkinci Ordu İstihbarat Komutanlığı'ndan İkinci Ordu Karargâhı'na gönderilen "Hizmete Özel" tutanakta, 4 maddelik tespitler sıralandı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberdeki tespitler şöyle: Altay Kışlası Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi (RDM) personeli ve birlik komutanları ile yapılan toplantıda İs. A. K.lığı emrinde görevli 64, Hv. Svn. Tb. K.lığında 2 erbaş erin toplamda Altay Kışlası'nda 66 erbaş erin esrar ve uyuşturucu madde bağımlısı olduğu, bunun da Altay Kışlası erbaş er genel mevcuduna oranı yüzde 12'dir. Madde bağımlısı olmayan personel de yasal mevzuatın yetersizliği nedeniyle ve özenti duyarak madde bağımlısı olma eğilimi göstermektedir. Bu kapsamda; Altay Kışlası'nda görevli yukarıda belirtilen personelin yarısının başka birliklere tertip edilmesinin disiplinin sağlanması bakımından elzem olduğu değerlendirilmiştir."

Uyuşturucu olarak kullanılan esrar ya da hapların kimi kışlarlarda dışarıdan alındığı öğrenildi. Geniş alana yayılan kışlalarda uyuşturucunun, otların arasında yetiştirildiği de belirtildi. İstanbul Eyüp'te bulunan bir kışlada benzer bir durumun yaşandığı da öğrenildi. Geçen aylarda tugay içerisinde uyuşturucu kullanan kişilerce ekilen hintkenevirleri sivil yurttaşların ihbarı üzerine polis tarafından bulundu. Olayın failleri ise askeri birlik içerisinde ekilen hintkenevirlerini sularken yakalandı.

Bu haber 880 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,468 µs