En Sıcak Konular

'Peçe' gerginliği sürüyor

21 Temmuz 2013 14:51 tsi
Trappes banliyösünde, bir kişinin peçeli eşine polislerin kimlik sormasıyla başlayan gerginliğin ardından göstericiler 20 aracı ateşe verdi.

Fransa'nın başkenti Paris'in Trappes banliyösünde, bir kişinin peçeli eşine polislerin kimlik sormasıyla başlayan gerginlik, dün gece de devam etti. Ara sokaklarda polisle çatışan göstericiler 20 aracı ateşe verdi.

Yaklaşık 50 gösterici dün gece Trappes Polis Merkezi'ne taş ve molotoflu saldırı düzenledi. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Olaylar devam ederken, polis helikopterleri de gece boyu Trappes banliyösü üzerinde uçtu.

Sabaha kadar süren olaylarda göstericiler, park halindeki 20 aracı ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Bu arada bir binanın yan tarafı atılan molotoflar nedeniyle kısmen yandı. Olaylar sonrasında Trappes'da durumun sakin olduğu, çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.

Cuma günü akşamı peçeli eşine yönelik kimlik kontrolü yapmak istemesi sırasında polise hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan kişiye destek vermek amacıyla toplanan grubun, çöp bidonlarını yakarak ve otobüs duraklarını tahrip ederek başlattığı protesto gösterileri sırasında 1 protestocu ile 4 polis memuru yaralanmıştı.

Konuya ilişkin Marsilya'da açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, itidal çağrısı yapmıştı. Valls, "Güvenlik güçlerine, karakola ve kamu binalarına yapılan saldırılar kabul edilemez. Hukuk devletinde, cumhuriyet düzeninde hiçbir şiddet meşru görülemez'" demişti.

aa

Bu haber 777 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,250 µs