En Sıcak Konular

Mısır'da meydanların kadın yüzü

21 Temmuz 2013 14:26 tsi
Darbe karşıtı gösterilerin merkezi Adeviye ile askere destek verenlerin toplandığı Tahrir Meydanı'ndaki kadınlar, yaptıkları işlerle dikkat çekiyor.

Mısır'da ordunun müdahalesinin ardından darbeye karşı gösterilerin merkezi konumundaki Rabiatul Adeviye ile askere destek verenlerin toplandığı Tahrir Meydanı'ndaki kadınlar, protestodan aşçılığa kadar farklı etkinlikleriyle dikkati çekiyor.

AA muhabiri, Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda düzenlenen darbe karşıtı gösteriler ile o tarihten sonra zaman zaman darbeye destek verenlerin eylemine sahne olan Tahrir'deki kadınlarla görüştü.

Ordunun müdahalesinden bu yana Rabiatul Adeviyye'deki gösterilere katılan birçok Mısırlı kadın, hem darbeye karşı çıkıyor hem de kendilerine ayrılan bölümlerde maharetlerine göre gönüllü olarak çeşitli hizmetlerde görev alıyor. Bir kısmı, kendileri için ayırdıkları mutfak köşesinde iftar için hazırlık yaparken bazıları, göstericilerin yaralarını sarmak için sahra hastanesinde çalışıyor. Kimileri de çadırlarda Kur'an-ı Kerim okuyarak ramazan günlerini değerlendiriyor. Eylemci kadınlar farklı işlerle meşgul olsalar da tek hedefleri, ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine geri dönmesi.

Beni Süveyf Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olan Fedva er-Rubi, yaklaşık iki haftadır gösterilere katıldığını belirterek, "25 Ocak devrimi sırasında Tahrir Meydan'ında kurulan sahra hastanesinde çalışıyordum. Şuan Rabiatul Adeviyye'deki hastanedeyim" dedi.

Beni Süveyf'teki evine zaman zaman bir günlüğüne gidip geldiğini aktaran Rubi, "Mursi cumhurbaşkanı olarak görevinin başına dönünceye dek buradayım" diye konuştu.

Rabiatul Adeviyye'deki sahra hastanesinde çalışan Ayn Şems Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Şeyma Sabri de şunları anlattı:

"30 Hazirandan beri meşruiyeti ve seçimlerde verdiğimiz oyları korumak için meydanlardayım. Daha önce meydandaki platformun alt tarfında durarak sesim kısılıncaya kadar slogan attım. Daha sonra sahra hastanesine katılmaya karar verdim. Gösterilerdeki çatışmalar sırasında doktor, eczacı, dişçi herkes gönüllü olarak çalıştı. Taleplerimiz yerine getirilinceye kadar burada kalacağım. Halkın seçimlerdeki iradesine karşı çıktılar. Meşruiyet geri gelinceye kadar buradayım."

Mutfakta iftar hazırlığı

Gösterilerin bulunduğu meydanda kurulan mutfaklarda da görev alan kadınlar, maharetli elleriyle meydandaki oruçlulara iftar hazırlıyor.

Kuzeydeki El-Menufiyye kentinden gelen 49 yaşındaki ev hanımı Muna Mahmud da Adeviyye'de iftar hazırlayan kadınlardan biri. Bir yandan soğan soyan, bir taraftan da ordunun müdahalesine ilişkin görüşlerini paylaşan Muna Mahmut, "Bizi askeri darbeyle koyun yerine koydular. Sandığa gidip oy kullanıyorsun sonra bir anda bunu iptal ediyorlar. Bunların haddini bilmesi için halkın gazabı gerekli. Sanki Mısırlılar olarak hiç bir seçme hakkımız yok. Ama Mısır halkı, bir kez daha aldanmayacak" şeklinde konuştu.

Uzun zamandır Adeviyye Meydanı'nda olduğunu belirten Muna Mahmud, "Sadece iki kez köyüme gittim ama hemen buraya döndüm. İsteklerimiz yerine gelinceye dek buradan ayrılmayacağız. Gelecek ramazana kadar bile sürse buradayız" dedi.

Meydanın bir köşesinde çadırda oturup Kur'an-ı Kerim okuyarak  ramazan günlerini değerlendirmeye çalışan Dekahliyeli Halavethim Hasan ise hiçbir partiye üye olmadığını anlatarak, "Sıradan bir vatandaşım. Buraya meşruiyeti korumak için geldim. Seçilmiş cumhurbaşkanı dönünceye kadar da buradan gitmeyeceğim. Oylarımızın çöpe gitmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Tahrir'deki kadın eylemciler

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi karşıtlarının müdahaleye destek için toplandığı Tahrir Meydanı'ndaki eylemciler arasındaki kadınlar da eylemleriyle dikkati çekiyor. Buradaki kadınlar ellerinde Mısır bayraklarıyla, halka oluşturup ordu yanlısı şarkılar söyleyerek, yönetime el konulmasına destek veriyor.

Tahrir'deki göstericilerden Selma Hüseyin, "Ordunun yönetime el koymasının ardından 30 Haziran'ın kazanımlarını ve Mısır'ın Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan bağımsızlaşmasını kutlamak için buraya geldim" dedi.

Meha eş-Şergavi de "25 Ocak devriminin hedefleri olan özgürlük ve sosyal adalet" için eylemlere katıldığını savundu.

Meydanda kadınlara yönelik taciz iddialarına değinen ve bunun doğru olmadığını iddia eden Şergavi, "Tahrir'de taciz vakaları yaşandığına dair yayılan söylentiler, kadınları korkutarak gösterilere katılmasını engellemek için. Ben, 25 Ocak devriminin hedefleri olan özgürlük ve sosyal adalet gerçekleşene kadar Tahrir'deyim" ifadelerini kullandı.Bu haber 675 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,822 µs