En Sıcak Konular

Ankara Metrosu'nda test sürüşü hazırlığı

21 Temmuz 2013 12:44 tsi
Bakan Binali Yıldırım, Ankara Metrosu'nun yeni hatlarında kullanılmak üzere alınan metro araçlarının birkaç gün içinde Ankara'ya getirileceğini ve yakında test sürüşlerine başlanacağını açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Metrosu'nun yeni hatları Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan hatlarında kullanılmak üzere Çin'den alınan ilk iki metro araç setinin Derince Limanı’na gelmek üzere olduğunu belirterek, "Yeni tren setlerini birkaç gün içerisinde Ankara’ya getireceğiz" dedi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan Ankara Metroları yapım işinde sona yaklaştıklarını ifade etti. Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent hatlarında rayların döşendiğini ve yakın zamanda test sürüşlerine başlamayı planladıklarını belirten Yıldırım, “Bildiğiniz gibi 2014 yılı Nisan ayında açılması planlanan bu iki hattın açılış tarihini revize ettik. Bu iki hattı Cumhuriyetimizin 90’ıncı kuruluş yıl dönümüne, 29 Ekim 2013’e yetiştirme kararı aldık. Bin kişi, 24 saat 3 vardiya halinde çalışarak 29 Ekim’e bu iki hattı yetiştirmeye çalışıyor” diye konuştu.

Ankara Metroları'nın uzunluğu 67,5 kilometreye ulaşacak


Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıkent ve Keçiören-Tandoğan hatlarının tamamlanmasının ardından Ankara’nın mevcut 23,5 kilometrelik kent içi metro sistemi uzunluğunun 67,5 kilometreye çıkacağına işaret eden Bakan Yıldırım, metro istasyonu sayısının da, 23’den 54’e yükseleceğini kaydetti. Yıldırım, "Ankara metroları, artık Ankaralı hemşehrilerimizin neredeyse tamamına hizmet edecek hale gelecek” dedi.

Yeni tren setleri geliyor

Bakan Yıldırım, söz konusu hatlarda kullanılacak 324 aracın ilk kısmının Çin’de üretilmeye başladığını söyledi. İnşaat çalışmaları ile eş zamanlı olarak metro araçlarının imalatının sürdüğünü açıklayan Yıldırım, “İki hattımızda inşaat çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Bu vesileyle imalatı tamamlanan ilk 2 metro setimiz yola çıktı, Derince Limanı’na gelmek üzere. Birkaç gün içerisinde de Ankara’ya getireceğiz” dedi.Bu haber 746 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,250 µs