En Sıcak Konular

Yol ayrımı

21 Temmuz 2013 10:56 tsi
Yol ayrımı ''Dünyadaki değişim sürecinin önemli bir yerindeyiz...''

Dünyadaki değişim sürecinin önemli bir yerindeyiz. Burada doğru hareket etmeliyiz ve tarihe ya insanlığa hizmet eden ya da ciddi bir hatanın bilinçli veya cahil aktörü olarak geçeceğiz. Burada Türkiye'yi ön plana çıkarmam ülkeme olan bağlılığım yanında insanlığa hizmet etmenin her türlü iyilikten daha doğru olacağına inanmamdan gelir.

Önümüzdeki dönemde Türkiye'ye yönelik bazı operasyonlarla karşılaşabiliriz. Eğer Gezi olayını çok büyütürsek yenileri anlayamayız bile. Bir insanın yapacağı en büyük hata bir olayı yanlış yorumlaması ve bu yüzden zarara uğramasıdır. Ülkemize yönelik operasyonlar büyük güçler tarafından yapılıyor. Sorun Türkiye'nin bölgesel güç olma politikasına karşı çıkanlardan kaynaklanıyor. Önümüzdeki dönemde hükümetin uyguladığı politikaları beğenmeyenler onun liderini tasfiyeye uğraşacaktır. Bunu söylememizin nedeni o partiden yana olmak değil yaşadığımız büyük oyunda diğer partilerin politikasının ne olacağını bilmememizden geliyor.

Tartışma şöyle olmalıdır: Önce dünyadaki tarafların hangisinden yana olacağımız tespit edilmelidir. Yani dünyaya şekil verenlerin Avrupalı mı yoksa Amerikalı mı olmasının seçimini yapacağız, ayrıca yeni güç odaklarının gelecekteki etkilerini hesaplayarak onların yerini de belirlemeliyiz. Burada Suriye'yi, Mısır'ı ve benzerlerini neden hesaba katmadığım sorulabilir. Bana göre bunlar büyüklerin kullandığı araçlardır ve sonucu bunlar açısından değil güç odakları açısından değerlendirmek gerekir.

Mahir Kaynak / Star (ilgili kısım)

Bu haber 1,647 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,329 µs