En Sıcak Konular

PKK, hedefinden bir gram bile sapmadı

21 Temmuz 2013 10:32 tsi
PKK, hedefinden bir gram bile sapmadı ''Örgütün Türkiye hedef ve stratejileri...''

Örgütün Türkiye hedef ve stratejileri ise yine ayrı bir devlet üzerine kurulu. PKK, Türkiye’de ayrı bir devlet hedefinden bir gram bile sapmadı. Aynı şekilde silahı da yöntem olmaktan bir gün olsun gündeminden çıkarmadı. Bundan sonra da kolay kolay çıkarmaz. Daha doğrusu şu an için silahlı mücadeleyi ve ayrı devleti gündeminden çıkarması için hiçbir sebep yok. Tam aksine, örgüt hedefleri doğrultusunda tavizsiz ilerlediğini düşünüyor.

Türkiye ayağında çatışmasız dönemler taktik adımlar olarak görülüyor. Örgüt sıkışınca silahları susturuyor, toparlanıncaya veya diğer bölgelerdeki hedeflerini yerine getirinceye kadar ateşkese uyuyor. Ardından her şey yeniden, ama bu kez bir adım ileriden başlatılıyor. Eskiden örgütün en büyük sorunu İran ve Türkiye arasında ikili ateşte kalmaktı. İran’la anlaşma bu sorunu çözdü. Şimdi ise PKK, Türkiye ve Suriye’deki güçlerini dengeli kullanmaya çalışıyor. Türkiye’deki çatışmasızlık ortamı bu bağlamda işine yarıyor.

Öte yandan örgüt, Türkiye’de siyasi kökleşmesine ağırlık veriyor, sokağı devletin elinden alabilmek için yer altı yapılanmasını daha görünür bir hale getiriyor. Silahsız ortamları meşrulaşmak için kullanıyor. Bu bağlamda çözüm çabalarında en büyük riski Devlet-PKK sorununun Türk-Kürt sorununa dönüşmesi oluşturuyor. Örgütün 30 yıllık değişmez amacı da bu zaten, yani sorunu tam anlamıyla Türk-Kürt sorunu haline dönüştürebilmek.

PYD’nin Ceylanpınar’ın hemen karşısına bayrağını dikmesinin kısaca anlamı budur. Bu bayrak örgütün uzun mücadelesinde sona doğru önemli bir adımdır.

Sedat Laçiner / Star (ilgili kısım)Bu haber 1,896 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,849 µs