En Sıcak Konular

Özerklik 3 ay sonra ilan edilecek

21 Temmuz 2013 10:11 tsi
Özerklik 3 ay sonra ilan edilecek Suriye’nin kuzeyinde Kürdistan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) üç ay içinde geçici yönetim kuracağı iddia edildi.

Al Monitor’un haberine göre altı ay içerisinde taslak anayasa hazırlanıp genel seçim düzenlenecek.

Milliyet'te yer alan habere göre; Suriye’nin kuzeyinde Şam yönetiminin iki yılı deviren isyan nedeniyle kontrolü kaybetmesiyle güç kazanan Kürdistan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) bölgedeki etkili siyasi Kürt aktörlerle geçici yönetime geçiş için plan hazırladığı öne sürüldü.

Ortadoğu konusunda saygın haber sitesi Al Monitor’un Kürt siyasetine yakın muhabiri Wladimir van Wilgenburg’un haberine göre, PKK’yla yakın bağları bulunan PYD geçici bir yönetim oluşturmak için üç aylık süre öngördü. Irak’ın kuzeyindeki özerk Kürt yönetiminde aktif siyasi partilere danışılarak hazırlanan planın ikinci aşaması ise altı aylık süre zarfında anayasa taslağı hazırlanması ve genel seçimlere gidilmesini kapsıyor.

Mesud Barzani’ye danışıldı

Wilgenburg’un haberine göre PYD özerklik projesini resmen 19 Temmuz’da duyurmayı planlıyordu fakat cihadçı örgüt El Nusra’yla Resulayn ilçesinde başlayan çatışmalar açıklamayı erteletti. Kürt nüfusun yoğun olduğu Kamışlı dahil dokuz ilçede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin çekilmesinin birinci yıldönümünde duyurulması düşünülen özerklik projesinde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Irak özerk Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani’ye bağlı siyasi hareketler önemli rol oynadı. Haziran ayından itibaren PYD’nin önde gelen isimleri Talabani’nin Kürdistan Vatansever Birliği ve Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi’nin yetkilileriyle görüştü.
 
27 Haziran’da Türkiye sınırına yakın Amuda kasabasında Kürt göstericilerle PYD’nin ‘Halkın Savunma Birlikleri’ arasında çıkan çatışmalarda altı göstericinin ölmesiyle Suriye’deki Kürt grupların arasındaki çatlak görünür hale gelmişti. Al Monitor’un haberine göre PKK’nın aktif biçimde destek verdiği özerklik projesi, 9 Temmuz’da Barzani görüşmesiyle fikir ayrılıklarını gidermede önemli bir rol oynamaya başladı.

‘Suriye’den kopmayacağız’

PYD temsilcisi Alan Semo, “Şu an geçiş yönetiminin nasıl olacağını konuşuyoruz. Irak özerk Kürt yönetimi bile işin içinde. Avrupa’da da bunu hazırlıklarını yürütüyoruz. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den tavsiye isteyeceğiz. Üç ay içinde Yüksek Kürt Konseyi yerine geçici yönetim göreve başlayacak. Biz Suriye’yi bölmüyoruz ya da bağımsızlığımızı ilan etmiyoruz” dedi. Fakat muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nden Fayiz Zara, Rudaw gazetesine “Kürtler bu projeyi bıraksa iyi olur, Suriye bölünmeye gidebilir” uyarısını yaptı.


 

Bu haber 606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,238 µs