En Sıcak Konular

Washington’da ‘Trayvon Martin’ prostestosu

21 Temmuz 2013 09:45 tsi
ABD’de siyahi genç Trayvon Martin’i öldüren Latin Amerikalı George Zimmerman’ın suçsuz bulunmasına tepkiler giderek artıyor.

Sosyal medyadan organize olan Amerikalılar Başkent Washington’da ve ülke genelinde birçok şehirde aynı gün aynı saatte protesto yürüyüşleri düzenlendi.

Göstericiler birçok şehirde olduğu gibi Washington’da da Adliye Sarayı’nın önünde toplandı. Yaklaşık bin kişilik grup ellerinde 'Trayvon Martin için adalet, Adalet için savaş, Yaralar zamanla değil adalet ile geçer' şeklinde dövizler ile adalet çağrısında bulundu. Bir grup gösterici mahkemenin kararına tepkilerini dans edip şarkı söyleyerek göstedi.

Eylemi organize eden gruplardan Ulusal Hareket Ağı (NAN) yetkilileri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri eylem meydanında toplanan gruba seslendi. Konuşmacılar ABD adalet sistemini ayrımcı bularak eleştirdi. Trayvon Martin için adalet talep ettiklerini ifade eden yetkililer, bu gerçekleşmediği sürece eyleme devam edecekleri mesajını verdi. Eylemcilerden bazılarının adalet yoksa barışta yok şeklinde slogan atması dikkat çekti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eyleme yerel ve ulusal yayın kuruluşları da ilgi gösterdi. Canlı yayın araçları ile anlık gelişmelerden halk haberdar edildi.

Başkan Obama ise konu hakkında yaptığı son açıklamada beyaz Amerikalıların siyahlara karşı ırkçı ayrımcılığın devam ettiğini anlaması gerektiğini ifade etti. Son yıllarda ırk ayrımcılığında pozitif gelişme yaşandığının da görülmesi gerektiğini belirten Obama, mahkeme kararına saygı gösterilmesini talep etti.

cihan


Bu haber 480 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,411 µs