En Sıcak Konular

Yerliler kobay olarak kullanılmış

17 Temmuz 2013 20:18 tsi
Kanada'da 1940'lı yıllarda yerliler üzerinde gıda deneyleri yapıldığı ve kobay olarak deneylerde kullanıldığı ortaya çıktı.

Ontario eyaletindeki Guelph Üniversitesi Gıda tarihçilerinden İan Mosby'nin yaptığı araştırmaya göre, deneylerin çoğunluğunun Ontario, Britisish Colombia, Manitoba, Alberta ve Nova Scotia eyaletlerindeki yatılı kilise okullarında kalan kızılderili çocuklar ve kızılderili köylerindeki yetişkinler üzerinde yapıldığı bildirildi.

Deneylerin çoğu çocuk 1300 insan üzerinde gıdaların besin değerleri ile vitamin haplarının yetersiz beslenmede kullanılması alanında yapıldığı belirtilirken, deneyler sırasında hastalanan, dişleri dökülen ya da ölenler olduğu, bunlar için her hangi bir önlem alınmadığı ileri sürüldü.

Administering Colonial Science adını verdiği çalışması Journal of Social History'de yayımlanan İan Mosby, 1942-1952 yılları arasında yatılı kilise okulları ve yerli köylerinde başgösteren açlık ve yetersiz beslenme sorununun çözümü için çocukların kaldığı okullar ile yetişkinlerin yaşadığı köylerin laboratuvar, insan bedenlerinin ise deneysel malzeme olarak kulanıldığını belirtti.

Çalışmasında, aralarında doktor ve bilimadamlarının da bulunduğu federal yetkililerin, ellerindeki malzemelerin sonuçlarını anında görmek için "sömürge stili bilimsel çalışma" yaptıklarının altını çizen Mosby, sözkonusu yılların aynı zamanda gıda bilimi açısından belirsizlik dönemi olduğuna dikkati çekti.

Mosby, 2. Dünya Savaşı yıllarını da içine alan dönemin, vitamin ve minerallerin keşfedilmeye başlandığını belirterek, hazırlanan vitamin desteklerinin yatılı kilise okulları ile kızılderili köylerinde başgösteren açlık için bir çare olarak düşünülmüş olabileceğini vurguladı.

Bakan Valcourt: "İğrenç ve kabul edilemez"

Son kabine değişikliği ile Yerlilerle İlişkiler Bakanlığına getirilen Bernard Valcourt, araştırmanın basına yansıması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. "Hikaye doğru ise bu, iğrenç ve tamamen kabul edilemez" diyen Bakan Valcourt, Başbakan Harper'ın 2008'de yatılı kilise okulları ve yerlilere yapılan uygulamalarla ilgili özür dilediğini kaydetti.

cnnturk


Bu haber 606 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,008 µs