En Sıcak Konular

'Türkiye Mısır'ın iç işlerine karışmıyor'

17 Temmuz 2013 13:40 tsi
'Türkiye Mısır'ın iç işlerine karışmıyor' Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslar için gittiği Azerbaycan'da, mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile düzenlediği basın toplantısında, Mısır'da yaşanan son gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, resmi temaslar için geldiği Azerbaycan'da, Mısır'da yapılan darbeyi eleştirmenin, bu ülkenin iç işlerine karışmak anlamına gelmediğini söyledi.

Mısır'ın, Türkiye için önemli, aziz ve dost ülke olduğunu söyleyen Davutoğlu, buradaki her gelişmenin bölgeyi etkileyebilecek nitelikte olduğunu, olumlu gelişmelerin bölge istikrarına katkı sağladığını, olumsuz gelişmelerin ise tüm bölgeye sirayet ettiğini kaydetti.

Türkiye olarak Mısır halkına güvenen bir politika benimsediklerini ve Türkiye'den zikredilen kanaatlerin Mısır halkına duyulan güvenin işareti olduğunu ifade eden Davutoğlu, Mısır'da halkın tercihi ile seçilen cumhurbaşkanının görevden alındığını, bu durumdan da haklı olarak kaygı duyduklarını belirtti.

Türkiye olarak bu kaygıları dile getirdiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bu kaygıların dile getirilmesi ve seçilmiş, meşrutiyetini halktan alan bir sürecin bir an önce başlatılmasını talep etmek iç işlere müdahale gibi algılanmamalıdır. Aksi takdirde, darbeyi savunan ve yeni yönetime tebrik mesajı gönderen ülkeler de Mısır'ın iç işlerine karışmış oluyorlar. Biz Mısır'ın her kesimini, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun kardeşimiz ve dostumuz olarak biliyoruz. Mısır'ın bir an önce istikrara kavuşmasının bölgenin her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Bunun için de Mısır halkının iradesinin tecelli etmesine herkes gayret sarfetmelidir" dedi.

Türkiye-Mısır ilişkilerinin bundan sonraki sürecini de değerlendiren Davutoğlu, iki ülke arasında köklü ve tarihi ilişkiler olduğunu, bu ilişkilerin daha da ilerletilmesi için Türkiye'nin güçlü bir irade ortaya koyduğunu vurguladı.

Mısır devrimi sonrası, orada güçlü bir işbirliği mekanizması kurduklarını ifade eden Dışişleri Bakanı, "Mısır ekonomisine katkı olarak 2 milyar dolarlık kredi sağladık. Mısır'da yaklaşık 50 bin kişinin istihdam edildiği yatırımlarımız var. Bu anlamda Türkiye-Mısır ilişkileri hiçbir zaman kesintiye uğramaz. Önemli olan halk idaresi ile göreve gelmiş iktidarın, tekrar görevi devralmasıdır. Aksi takdirde birçok ülkede benzer gelişmeler yaşanır, cumhurbaşkanlarını darbe ile değiştirmeye kalkışırlar ve bunun sonu gelmez" diye konuştu.

aa

Bu haber 554 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,760 µs