En Sıcak Konular

Bakan Yazıcı'dan kredi kartı uyarısı

17 Temmuz 2013 13:16 tsi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, vatandaşların kredi kartı kullanımına ilişkin, "Tüketiciler, imkanlarıyla yaşayamacağı ortamı kredi kartıyla finanse etme yoluna gitmemeli" uyarısında bulundu.

Yazıcı,  Bakanlıkta Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakanlık olarak lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı konusunda çok yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Yazıcı, bu alanda çalışma üzere kuruluş izni alan 14 şirket bulunduğunu kaydetti.

Lisanslı depoculukla tarım ürünlerinin sağlıklı biçimde depolanma imkanı bulduğuna dikkati çeken Yazıcı, "Bu alandaki çalışmanın ekonomiye sağladığı önemli katıların biri de üretici ürününü gerçek değerini bulmadığı zaman elinden çıkarmak zorunda kalmaması. Üretim, hak hukuk çerçevesi içinde gerçekleşecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yavuz da hükümetin uyguladığı politikalarıyla borsacılığın ön plana çıktığını kaydederek, Türkiye'deki borsacılığın dünyadaki örneklerine göre geliştiğini ifade etti.

Lisanslı depoculuğun önemine dikkati çeken Yavuz, "Lisanslı depoculuk faaliyetleri özellikle tarımda çok önemli. Bu konudaki desteğiniz konusunda teşekkür ediyoruz" dedi.

Yavuz, konuşmanın ardından faaliyetleri hakkında Yazıcı'ya bilgi verdi.

Bakan Yazıcı, soruları yanıtladı

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yazıcı, bir gazetecinin "Başbakan Erdoğan'ın kredi kartı konusundaki çağrısı ticareti nasıl etkiler?" sorusuna, "Bu, kredi kartı kullanmayından ziyade bilinçli, dikkatli hareket edin, basiretli olun anlamında, ki bu doğru bir yaklaşımdır" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de mayıs sonu itibariyle 56 milyon kredi kartı ve 95 milyon 129 bin adet de banka kartı bulunduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti:

"Bankaların kullandırdıkları kredilere bakıldığı zaman aşağı yukarı yüzde 23 dolayında tüketiciler tarafından kullanıldığını görüyoruz. Tüketici kredileri içerisinde de en çok kullanılan kredi kartı ile yapılan kullanımlar. Kredi kartını tüketiciler gerçekten isimine uygun olarak kullanıyor. Bunların da maliyetleri yüksek.

Bankaların fazi dışı gelir kalemleri sınıflandırıldığında 60'ın üzerinde işlemde değişik isimler altında ücret alıyorlar. Hiçkimseye, yaptığının karşılığını alma, deme hakkına sahip değiliz. Bu angarya olur. Hizmet üreten, elbetteki sunduğu hizmetin karşılığını alacak ama burda esas olan ölçülü olmak. Dolayısıyla bunun sloganını bilinçli tüketici basiretli tacir. Tüketiciler, imkanlarıyla yaşayamacağını ortamı, kredi kartıyla finanse etme yoluna gitmemeli."

Başka bir gazetecinin Meclis'te görüşülen Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı'nda yapılan değişikliklere ilişkin sorusunu da yanıtlayan Bakan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Hangi alanı düzenleyeceksek, hedef kitlemizle paylaşır, müzakere ederiz. Modern ifadeyle katılımcılığı sağlarız. Dolayısıyla bütün kesimleri topladık, 1 yılı aşkın süredir değişik boyutlarıyla tartışıldı, sonra regüle edildi. Ardından Bakanlar Kurulu'na sunuldu ve bu sorunları önemli ölçüde giderecek bir çerçeve sağlandı. Bu da Meclise sevk edildi.

Bankaların özellikle faiz dışı gelir kalemlerinden hangilerini ücretlendirilebileceğine ilişkin listenin BDDK tarafından yapılacağına ilişkin düzenleme getiriyoruz. Bu konuda tarife yapılmış olması tüketici aleyhine olur, tüm bankalar bunu uygulamaya kalkar. BDDK belirleyince, bunu bankalar arasında oluşacak rekabet belirleyecek. Rekabetin bozulması halinde de hangi organların devreye gireceğini billiyorsunuz."

aaBu haber 534 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,309 µs