En Sıcak Konular

Mısır'daki darbe Gazze'yi vurdu

17 Temmuz 2013 12:35 tsi
Mısır'daki darbe Gazze'yi vurdu
Mısır'daki askeri darbe en büyük zararı Gazze'ye vurdu. Gazze'de yaşanan yakıt sıkıntısı nedeniyle 100 bin araç kontak kapattı. Kentte inşaat işleri de durma noktasına geldi

Mısır'da seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının ardından Mısır ordusunun Gazze sınırındaki güvenlik önemlerini artırması ve sınır kapısını kapatması, Gazzelileri çok zor durumda bıraktı. Tünellerin kapanması nedeniyle inşaat sektörü durma noktasına geldi. Kentte günlük ihtiyaçların karşılanması bile zorlaşmaya başladı. Mısır darbesi, Filistinlileri resmen İsrail'e muhtaç duruma düşürdü. Şu an Gazzeliler az da olsa İsrail'den yakıt almak zorunda. 
Gazze'deki Filistin yönetimi Ulaştırma Bakanlığı, bölgede yaşanan yakıt sıkıntısı nedeniyle 100 bin aracın kontak kapattığını belirtti. Ulaştırma Bakanlığı Basın Sözcüsü Halil ez-Zeyyan, Gazze'de yaptığı basın açıklamasında bölgede yaşanan yakıt sıkıntısı nedeniyle 70 bini toplu taşıma aracı ve taksi, 30 bini özel olmak üzere 100 bin aracın uzun süredir kontak kapattığını ifade etti.
Zeyyan, "İsrail tarafından uygulanan ambargo bölgedeki yakıt sevkıyatını bir hayli etkiliyordu. Bir de Mısır'ın, yakıt ve mal kaçakçılığını önlemek amacıyla Gazze sınırındaki tünelleri tamamen kapatmasıyla araçlar yakıtsızlıktan çalışamaz hale geldi. Bölgedeki her türlü nakil işlemini sekteye uğrattı" dedi.
Mısır, Gazze sınırındaki tünellerin bölge ekonomisine sağladığı katkıya dikkati çeken Zeyyan, Mısır hükümetinden Gazze'ye yakıt sevkıyatına izin vermesini talep ederek, şöyle devam etti:
"Tüneller aracılığıyla yapılan yakıt sevkiyatı, Filistin ekonomisini canlandırmasının yanı sıra İsrail'in ulaşım alanında uyguladığı vergilerin yükünü de hafifletiyor. Tünellerin kapatılmasının ardından baş gösteren yakıt eksikliği, nakil araçlarının çalışamaması, dolayısıyla pek çok projenin duraksamasına neden oluyor."
Mısır-Gazze sınırında yer alan, yakıt ve mal geçişlerinin sağlandığı birçok tünel, daha önce güvenlik sorunları nedeniyle süreli kapatılmıştı. Ancak Temmuz ayının başından bu yana tünellerin tamamı kapalı tutuluyor. 


Bu haber 657 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,892 µs