En Sıcak Konular

Türkiye Avrupa liderliğine ''göz koydu''

17 Temmuz 2013 12:02 tsi
Türkiye son yıllarda verilen hayvancılık destekleriyle küçükbaş hayvancılıkta AB ülkelerini geride bırakarak ilk sıraya oturdu.

Türkiye son yıllarda verilen hayvancılık destekleriyle küçükbaş hayvancılıkta AB ülkelerini geride bırakarak ilk sıraya oturdu.

AA muhabirinin Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan stoku son 3 yılda istikrarlı bir biçimde artış gösterdi.  Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye, 2012 yılında 13 milyonu aşan büyükbaş hayvan sayısıyla  tarım ve hayvancılık  merkezi Fransa'nın ardından ikinci sırada yer aldı. Küçükbaşta ise 27 milyonu aşan hayvan sayısıyla Türkiye, bu alanda  Avrupa'nın zirvesindeki yerini sağlamlaştırdı.

Türkiye'de büyükbaş sayısı 2008 yılında 10 milyon 859 bin 942 iken, 2009 yılında bu rakam 10 milyon 723 bin 958'e geriledi. Ancak, son dönemde hayvancılığa yönelik destekler Türkiye'nin bu alanda ilerleme kaydetmesine imkan sağladı. 2010 yılında 11 milyon 369 bin 800 olan büyükbaş hayvan sayısı, 2011 yılında 12 milyon 386 bin 377'ye yükseldi. Türkiye'nin büyükbaş hayvan varlığı geçen yıl sonu itibariyle ise 13 milyon 915 bine ulaştı. 2011 yılında büyükbaşda 2. sırada yer alan, Avrupa'nın en büyük nüfus ve ekonomisine sahip Almanya'yı 2012 yılında geride bırakarak ikinciliği aldı.

Anadolu coğafyasına uyumlu fiziki yapısıyla küçükbaş hayvancılıkta ise Türkiye zirvedeki yerini son 3 yıldır sağlamlaştırdı. 2010 yılında 23 milyon 89 bin 691 küçükbaş hayvan bulunan Türkiye'de bu rakam 2011 yılında 25 milyon 31 bin 565'e, geçen yıl sonu itibariyle de 27 milyon 425 bine ulaştı. Böylece Türkiye, dünyanın sayılı küçükbaş hayvan üreticilerini geride bırakarak Avrupa'da zirveye yerleşti.Bu haber 551 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,719 µs