En Sıcak Konular

Güneş çarpması insan yaşamını tehdit ediyor!

17 Temmuz 2013 11:38 tsi
Güneş çarpması insan yaşamını tehdit ediyor! Prof. Dr. Cengiz Kuday, güneş çarpması konusunda uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Cengiz Kuday,  güneş çarpmasının insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, "İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20'si ölür,iyileşenlerin
sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir" dedi.

Prof. Dr. Kuday,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak ve nemli yaz aylarında en çok görülen sorunlardan birinin de güneş çarpması olduğunu söyledi.

 Gün ışığı altında uzun süreli kalanlarda görülen güneş çarpmasında beynin ısı düzenleme merkezinin bozulduğuna işaret eden Kuday, vücut ısısının hızla yükselmesinin beyin hücrelerinde tahribata yol açtığını, eğer zamanında müdahale edilmezse hastanın yaşamını yitirebildiğini vurguladı.

Kuday, terle birlikte tuz ve su yitirilmesinin sıcak yorgunluğuna da yol açtığına dikkati çekerek, "Sıcak yorgunluğu  denetim altına alınmazsa, bedenin ısı ayarlayıcı mekanizmalarını iflasa kadar götürür. Çocuklar ve yaşlı insanlar,bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan, sıcaklık değişikliklerinden fazla etkilenirler. Sıcağa alışkın olmayanlar, şişman kişiler, çok alkol alanlar ve ateşli hastalık geçirmekte olanlar için de sıcak çarpması tehlikesi daha fazladır" diye konuştu.

"Belirtiler varsa doktora başvurulmalı"

Güneş çarpmasının çok  yüksek ateş, (41 dereceden fazla), şiddetli baş ağrısı, bulantı, deride kızarıklık, kuruluk, gerginlik, yüksek nabız atımı, terleyememe, ruhsal durum bozuklukları, uyumsuzluk, sersemlik ve yürümede zorluk gibi belirtiler gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Kuday, şunları kaydetti:

"İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20'si ölür, iyileşenlerin sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktor çağırılması, bu arada hastanın ateşinin düşürülmeye çalışılması gerekmektedir. Hasta gölge bir yere götürülmeli, soğuk-ılık arası duşa sokulmalı ve çok acele tıbbı yardım çağrılmalıdır. Güneş çarpmasına karşı en etkili yol güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Bu nedenle bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya dikkat etmeliyiz."

"Bronzlaşırken sağlığınızdan olmayın"

Kuday, güneş çarpmasının  çoğunlukla dikkatsiz davranma sonucu yaşandığını dile getirerek, "Özellikle yaz aylarında insanların bronzlaşma hevesleri  ağır sonuçlara yol açabildiğinden, güneşe yavaş yavaş alışmakta yarar vardır.  Kısa sürede yanık bir tene sahip olmak isteyen çoğu kişinin güneşe çıktıkları ilk gün çok uzun süre güneş altında kalmasının sıcak çarpmasının yanı sıra yanıklara da yol açması gibi ciddi sonuçları vardır" ifadesini kullandı.

Sabah 10.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında çocukları doğrudan güneş ışığında bırakılmaması uyarısında bulunan Kuday,  "Gölgen senden küçükse güneş altında kalma" uyarısının çocuklara öğretilmesi ile koruyucu kremlerin kullanılmasında yarar olduğunu kaydetti.Bu haber 1,195 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,765 µs